Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener Strep A Bakterisi Konusunda Uyarılarda Bulundu

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener Strep A Bakterisi Konusunda Uyarılarda Bulundu

Prof. Dr. Şener, son zamanlarda sıkça görülen Strep A bakterisinin tedavisinde antibiyotiğin mutlaka kullanılması gerektiğinden bahsetti.

İngiltere’de 13 çocuğun yaşamını yitirmesine sebep olan halk arasında BETA olarak adlandırılan Strep A bakterisi ülkemizde geçtiğimiz aylarda görülmüştü. Bu bakteriye bağlı meydana gelen ilk ölüm ise geçtiğimiz günlerde Ankara’da oldu. Strep A bakterisi, halk arasında yeni bir salgını beraberinde getirme konusunda tedirginliğe sebep olurken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Alper Şener, Strep A bakterisi hakkında ailelere uyarılarda bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Strep A bakterisinin ilk defa görülmediğini ve uzun süredir bilinen bir bakteri olduğunu öte yandan erken teşhisle birlikte antibiyotik tedavisiyle rahatlıkla tedavi edilebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Alper Şener, antibiyotik kullanılmadan geçirilen iyileşme döneminde ise çocuklarda enfeksiyonun ardından kalp zarı iltihabı, kalp iltihabı, eklem iltihabı ve böbrek iltihabına neden olabildiğini vurguladı. Prof. Dr. Alper Şener, Strep A bakterisinde mutlaka antibiyotik tedavisinin yapılması gerektiğine de vurgu yaptı. Prof. Dr. Şener, Strep A bakterisi hakkında ailelere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunarak, “Ara tatilde çocuklarınızın düşmeyen ateşi varsa, boğazdaki iltihabı siz rahatlıkla ağız içine baktığımızda görebiliyorsak ve boyun bölgesinde de lenf bezesi varsa mutlaka bir sağlık çalışanına, hekime yada aile hekimine başvurmamız lazım” ifadelerini kullandı.

bilim kurulu üyesi prof. dr. şener strep a bakterisi konusunda uyarılarda bulundu

Ara tatilin önemine vurgu yapan Şener, bu dönemde karşılaşılan en büyük sorunlardan birinin, çocukların ateşli hastalık geçirmesi olduğuna dikkat çekerek;

“O ateşli hastalıkların en çok dikkatini çeken de son zamanlarda Avrupa’da ve Türkiye’de yavaş yavaş kendini daha baskın hissettirmeye başlayan Streptokok Tonsillit enfeksiyonları yada Grup A Streptokok enfeksiyonu, Streptokok enfeksiyonu yada daha önceden yaygın bilinen adıyla beta mikrobu enfeksiyonları denilebilir. Bunlar aslında birbirinden farklı neden farklı. Beta mikrobu dediğimiz yaygın olarak çocukluk çağında her sene görüyoruz. Ama Grup A Streptokok İnvaziv enfeksiyonları dediğimiz ise bu yavaş yavaş dünyada da farkına varılan ve artık ölümlere sebep olabilen, çocuklarda ölümcül seyredebilen enfeksiyonlar. Bu bizim için neden önemli bir kere düşmeyen yüksek ateşle, boğaz ağrısıyla seyrediyor.

Çocuğun boğazına baktığınız zaman tonsillitleri rahatlıkla sağlık çalışanı olmayan birisi, ebeveyn dahi çok büyük bir şekilde görüyor. Ve artık hava pasajını engelleyecek düzeyde büyümüş şekilde görüyor. Bunun beraberinde de özellikle boyun bölgesinde lenf bezlerinde büyüme, yaygın olarak da daha sonrasında devam eden yüksek ateşle birlikte diğer organlarda hasarlar oluşturabiliyor. Hangi diğer organlar, ciltte, kulakta, akciğerlerde hasar oluşturabiliyor. Bunların hepsi Grup A Streptokok enfeksiyonlarında invaziv dediğimiz yani doku hasarı oluşturabilen bakteri tablosu.”

Bu bakteriye yakalanan çocukların muhakkak antibiyotik tedavi alması gerektiğini de ekleyen Şener sözlerine şöyle devam etti;

“Bu bakteri tablosu olduğu için diğer gribal enfeksiyonlardan farklı olarak bunda antibiyotik kullanmamız lazım. Antibiyotiksiz geçmiyor. Erken tanı olması lazım. Erken tanı da boğazdan alınan sürüntü de hızlı tanı testleriyle Streptokok etkeninin, Strep A enfeksiyonunun gösterilmesi gerekiyor. Bunu gördüğümüz andan itibaren çocuklara ortalama 10 ile 14 gün boyunca antibiyotik vermemiz gerekiyor. Bu antibiyotiği almayan çocuklarsa bu iltihap sadece boğazla sınırlı kalmıyor. Akciğere inebiliyor. Kulağa sıçrayabiliyor. Beyne sıçrayabiliyor. Vücudun diğer bölgelerine sıçrayabiliyor. Hatta daha sonraki periyotta yani antibiyotiksiz iyileşme döneminde olacak olursa bu çocuklar enfeksiyon sonrası dediğimiz kalp zarı iltihabı, kalp iltihabı, eklem iltihabı ve böbrek iltihabına sebep olabiliyor.

Dolayısıyla bu açıdan ebeveynler uyanık olması lazım. Erken dönemde başlanılan antibiyotikler bu çocuklarda özellikle enfeksiyon sürecinden sonra görülen kalp, akciğer, kulak, eklem ve diğer böbrek hasarını önlemiş oluyoruz. Bu dönemde özellikle ara tatilde çocuklarınızın düşmeyen ateşi varsa, boğazdaki iltihabı siz rahatlıkla ağız içine baktığımızda görebiliyorsak ve boyun bölgesinde de lenf bezesi varsa mutlaka bir sağlık çalışanına, hekime yada aile hekimine başvurmamız lazım.” (Kaynak: İHA)

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener Strep A Bakterisi Konusunda Uyarılarda Bulundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir