GündemSon Dakika

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara’dan Eris Varyantı Açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, COVID-19’un eris varyantı hakkında, “Virüs artık solunum yolu enfeksiyonları formuna doğru dönmekte” ifadelerine yer verdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabında, son zamanlarda artış gösteren COVID-19’un eris varyantıyla ilgili Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın videolu açıklamalarına yer verdi.

COVID-19 salgınının geçirdiği mutasyonlar ve değişikliklere dair açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kara, şunları kaydetti;

“Aslında hastalık ilk başladığında biz virüsü hiç tanımıyorduk, vücudumuz virüsü hiç tanımıyordu ve oldukça ağır hastalıklara neden olabiliyordu. Ondan sonrasında virüs biraz avantaj kazanıp kolay bulaşmaya başlamıştı. Ancak özellikle eris varyantına geldiğimizde şunu görüyoruz, virüs artık solunum yollu enfeksiyonları formuna doğru dönmekte. Özellikle boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve hafif burun akıntılarıyla seyretmekte, biraz daha üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularının hakim olduğu tabloya dönmüş vaziyette.”

“Solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyrediyor”

Eris varyantının büyüklerde ve risk grubunda ağır hastalığa neden olabildiğini aktaran Kara, son günlerdeki vakalarda eris varyantının hakim olduğunun bilindiğini söyledi. Söz konusu varyantın öncekilerden farklı olarak genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyrettiğini, klinik tablonun risk grubunda ağır olabildiğini diğer bireylerde genellikle daha hafif seyrettiğini açıklayan Prof. Kara, şunları paylaştı;

“Bu bakımdan özellikle hijyen kurallarına uymamız, hastalık veya hasta olduğu düşünülen, boğazı ağrıyan, hapşıran, öksüren, ateşi olan kişilerin maske takması, özellikle kalabalık ortamlardan uzak durması ise bu dönemde açıkçası varyantın yayılmasındaki en önemli avantajlardan birisi olacaktır. Tabii ki aşılarımızın güncel olması ve aşılarımızın da eksiksiz olarak devamını sağlamak da bir diğer avantajımız olacaktır. Eris varyantının özelliklerini düşündüğümüzde daha ziyade solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyretmesi, üst solunum yolu enfeksiyonu tablosuna neden olması itibarıyla önümüzdeki dönem içinde çok yoğun hastane yatışlarına neden olması veya ilave tedbir alınmasını, pandeminin erken dönemlerinde özellikle virüsün daha ağır ve ölümlere neden olarak seyrettiği dönemlerdeki tedbirin gerekliliğini şu an için en azından göstermediğini çok net olarak söyleyebiliriz.”

Paniğe gerek olmadığını belirten Kara, hijyen kurallarına uyulması ve semptom olduğunda maske takılmasının hastalığın yayılımını önleyebileceğini ifade etti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu