Gündem

Prof. Dr. Dilek Özcengiz’den Bakan Koca İle Hekimlerin Bir Araya Geldiği Toplantıya İlişkin Açıklama

Prof. Dr. Dilek Özcengiz, Bakan Koca ile hekimlerin bir araya geldiği toplantıya ilişkin bilgilendirmede bulundu. Malpraktis yasa tasarısı iken eleştirilerde bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Özcengiz, malpraktis ve şiddet yasası ile ilgili olarak yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu ve çıkarmakta zorlanacağını söylediğini belirtti. Prof. Dr. Özcengiz şu sözleri kullandı:

“Ama yasa çıktı. Ben eleştirmeye devam ettim. Yönetmelik de çıktı. Onu da hukuk gruplarında eleştirdik ve bugün toplantıda durumu tam kavradım. Artık malpraktis denilen şey hasta ile devlet sorunu haline geldi ve doktor bu işin muhatabı olmaktan çıkarıldı. Şiddet yasası ile ilgili olarak ben hep sorunu çözmez diyordum ve hala aynı görüşteyim. Zorlayarak bu yasanın da çıkmasını sağlamış”

Toplantının toplamda 7 saat sürdüğünü aktaran Prof. Dr. Dilek Özcengiz, Fahrettin Koca‘nın asıl sorunların yetersiz personel, kalabalıklar ve bildiğimiz durumlar olduğunu bildiğini ve hekimler gibi düşündüğünü ifade etti. Prof. Dr. Özcengiz, hekimlerin sorunlarının çözülmesi amacıyla atılacak adımları şu sözlerle anlattı:

“X ray de koyacağız hastane girişlerine dedi. Performansı kaldıracaklarını ifade etti. Aynı şehirde hatta ülkede aynı işi yapanın aynı parayı alacağını söyledi. Pratisyen, asistan, uzman, yan dal uzmanı şeklinde bir hiyerarşik ücretten söz etti. İyileştirmeler olacakmış. Emekliliğe yansıyan düzenlemeler yapılmış. Genel olarak bir iyileştirme olacakmış. Bunun hissedilmesi 15 Ağustos’u bulacakmış.

“Yan dal uzmanları sözleşmeli çalışabilecek”

Üniversiteler bu işlerden en az nasiplenecek yerler halinde. Asistanların gelirleri düzeltilecek ve hepsi SBA kadrosuna alınıp, kadim üniversitelerde görevlendirilecekmiş. Yan dal ödüllendirilecek ve katsayısı yükseltilecekmiş. Yan dal uzmanları sözleşmeli çalışabilecekmiş. 1.basamak yani aile hekimliği eski sağlık ocağı sistemine benzer bir yapıya dönüştürülüp, bina vs. Bakanlık tarafından yapılacakmış. Yine 2. basamak güçlendirilecekmiş. Bunlar yapılarak 3. basamaktaki yük azaltılacakmış.”

Prof. Dr. Özcengiz sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Kim ne kadar ücret alacak bilmiyorum. Sır olan bu kısmı. Sayın Bakan bazı rakamlar telaffuz etti ama bunu söylemeyeceğim. Herkes aynı parayı alamaz bunu da biliyorsunuz. İyi şeyler olacak gibi duruyor. Bakan da ümit tacirliği yapmadı bunu da söylemiş olayım.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu