Gündem

Tıp Dünyasının Acı Kaybı: Prof. Dr. Ali Ayhan Hayatını Kaybetti

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan, tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesinde 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde yaklaşık iki ay önce ağır viral enfeksiyon sebebiyle tedavi altına alınan Ayhan, yoğun bakımda tedavi görüyordu. Kadın hastalıkları ile jinekolojik onkoloji alanının önde gelen ve çok sayıda öğrenci yetiştiren hocalarından Prof. Dr. Ali Ayhan, bu sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Hayata veda eden Ayhan için yarın saat 11.00’de Başkent Üniversitesi İhsan Doğramacı Konferans Salonu’nda düzenlenecek cenaze töreninin ardından, Doğramacızade Ali Paşa Camisi’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak. Prof. Dr. Ayhan’ın cenazesi, çarşamba günü memleketi Mersin’in Anamur ilçesinde aile mezarlığında toprağa verilecek.

Tedaviye ara verip sempozyuma katıldı

Prof. Dr. Ali Ayhan’ın, hastanede tedavi gördüğü sırada üniversite için hazırladığı bir sempozyuma katıldığı ve ardından yeniden tedavisine devam edilmesi için hastane odasına döndüğü öğrenildi.

 Prof. Dr. Ali Ayhan kimdir?

Mersin’in Anamur ilçesinde 1940 yılında hayata doğan Ayhan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1967’de birincilikle mezun oldu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde 1967-1971 yıllarında uzmanlık öğrenimini tamamlayan Ayhan, Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 1979’da doçent, 1988’de profesör ünvanını aldı.

Prof. Dr. Ayhan, 1982’de State University of New York at Buffalo’da jinekolojik onkolojide tanı ve yenilikler, kolposkopi ve lazer üzerine çalışmalar yaptı. Aynı yıl, University of British ColumbiaVancouver’da mikrocerrahinin temel prensipleri üzerine çalışan Ayhan, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği, Hacettepe Kadın Doğum Kliniği Geliştirme Derneği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, üyeliği yanında Türk Jinekolojik Onkoloji Derneğinin kurucu üyesi ve başkanlığı görevini yürüttü.

Ayrıca “International Gynecologic Cancer Society” üyesi olan Ayhan, 2005-2009 yıllarında Avrupa Jinekolojik Kanserler Birliğinin Ortadoğu Temsilcisi olarak görev yaptı.

Kadın kanserleri ile kanser öncüsü lezyonların tanı ve tedavisi, kanser taraması ve kolposkopi alanlarının ileri gelen hocalarından Prof. Dr. Ali Ayhan, 2007’den bu yana Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda görevini sürdürüyordu.

Başkent Üniversitesi baş sağlığı mesajı yayımladı

Başkent Üniversitesi tarafından yayımlanan baş sağlığı mesajında şu ifadelere yer verildi: “Başkent Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı çok değerli Hocamız Prof. Dr. Ali Ayhan, 11 Haziran 2024, Salı günü saat 11.00’da Bağlıca Kampüsümüzde bulunan Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan anma töreninin ardından, öğlen namazını müteakiben Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nde son yolculuğuna uğurlanacak, 12 Haziran 2024 Çarşamba günü Anamur Nasrettin Mezarlığına defnedilecektir.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat