Gündem

Resmi Gazete’de Yayımlandı Park Alanlarına ‘Aile Sağlığı Merkezi’ Yapılabilecek

Resmi Gazete’nin 2 Ocak tarihli son sayısında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle 2 bin 500 metrekare üzerindeki park alanlarında “aile sağlığı merkezi” yapılabileceği yayımlandı.

Yönetmelikle parsel kullanım fonksiyonlarına göre yapılaşma şartlarında düzenleme kararı alındı. Bu bağlamda, 2 bin 500 metrekareden büyük parklarda parkın kullanımını bozmayacak biçimde, ilgili bentteki koşullar ile açık alanları dahil taban alanlarının toplamda yüzde 3’ü aşmaması, muvakkat yapı ölçülerini aşmaması şartıyla devlete ait aile sağlığı merkezi yapılabilecek.

Öte yandan Yapı Kayıt Belgesi bulunan binalarda da yenilenebilir enerji kullanımı konusunda revize çalışmasına gidildi. Buna göre, binada kullanılmak üzere güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri kurulabilecek.

Yönetmelikle ticaret + konut kullanımlı yapılaşmış parsellerdeki kullanım oranında değişikliğe gidildi. Bu çerçevede yönetmelikte “ticaret” veya “merkezi iş alanı” kullanımlı, plan notlarında konutun ya da yüksek nitelikli konutun (rezidans) da yapılabileceğine ilişkin hüküm bulunan bölgelerdeki ofis ve büroların konut olarak kullanımına ilişkin koşullara da yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat