Gündem

Orta Gelirliye Konut Proje Başvuru Nasıl Yapılır?

81 ilde orta gelirli vatandaşların konut sahibi olması amaçlanan “Yeni Evim Kampanyası” başvuruları başladı. Peki kimler bu kampanyaya başvurabilecek? Başvuru şartları neler? Nasıl başvuru yapılıyor? Kampanyaya dair merak edilen soruların cevabı haberin devamında…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü çalışmalar neticesinde ortaya çıkan “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasıyla, 81 ilde orta gelirli vatandaşların konut sahibi olması hedefleniyor.

İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlar piyasa şartlarına kıyasla çok daha uygun vade yapısı, ilk 3 sene devlet desteğiyle ödeme kolaylığı, hane halkı gelir düzeyine göre ödeme imkanlarıyla yuvalarına kavuşuyor.

Yeni Evim Kampanyasına Kimler Başvurabiliyor:

Kampanyaya başvurmak isteyen hanedeki eşlerin hiçbir konuta sahip olmaması ve son bir sene içerisinde konut satışı gerçekleştirmiş olmaması gerekiyor.

18 yaşını doldurmuş, bankalar tarafında kredi alması uygun bulunan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyaya başvurabilir.

Başvuru Şartları Neler:

Alınan konut 5 yıl boyunca satılamayacak olması ve alınan yeni evde bir yıl ikamet etmesi gerekecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla illerinde konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara bir yıl o ilde ikamet etme şartı kesinlikle aranırken diğer illerde bu şart geçerli değil.

Konut fiyatının yüzde 10’u peşin ödenecek, isteyenler %10 tutarın üstünde ödeme yapabilecek.

Ödemelerde ilk 3 sene devlet katkısıyla kolaylık sağlanabilecek ve kredi vadesi süresince konut sahibi olacak hanenin gelirine uygun ödeme fırsatı tanınacak. Hazine taksit katkısı, destek dönemi bittikten sonra, kredi vadesinin son 8 yılı içinde taksitlere eklenerek geri alınacaktır.

Kampanya Kapsamında Hangi Konutlar Alınabilir?

81 ilde inşası son bulan konutlar, kısmî oranda tamamlanmış ve inşası süren konutlar, bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış, inşasına yeni başlanacak projelerden konut alınabilir.

Nasıl Başvuru Yaparım:

Konut üreticileri kriterlere uygun yapılan konut projelerini web sitesinde ilan eder. Konut almak isteyenler daireyi bulur ve finans kuruluşlarına başvurur. Finans kuruluşu hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetler. Uygun olan projeler için krediyi tahsis eder. Kişiler mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacaktır.

Yeni Evim Kampanyası Başvuru Detayları İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu