Gündem

Ordu’dan Meme Kanseriyle Mücadele Maçı

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayına dikkat çekmek isteyen Medical Park Ordu Hastanesi, kadın sağlık personellerinden oluşturduğu takımla sahaya çıktı. Etkinliğe bir firmanın kadın voleybol takımı sporcuları da destek verdi.

Dünya genelinde her 4 kadından 1 inde görülen meme kanserinde erken teşhisin  önemli olduğunu dile getirmek için yapılan bu müsabakada etkinliği düzenleyen Medical Park Ordu Hastanesi Genel Müdürü Halil İbrahim Çalış, “Bu ayın özelinde meme kanseri bilinçlendirme ve bilgilendirme ayında sosyal sorumluluk projesi olarak bir araya geldik. Bu önemli ayda bu sağlık sorunu ile ilgili ne kadar farkındalık oluşturabilirsek, insanları ne kadar fazla bilgilendirebilirsek o kadar mutlu olacağız. Tüm organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu, meme kanserinde farkındalığı artırmak adına yapılan bir organizasyon, dostane geçecek bir voleybol müsabakası” dedi. Yapılan etkinlik de vurgulanan cümle ise tarama testi oldu. Erken teşhis için her kadının hayatında en az 1 kere bu tarama testinden geçmesi gerektiğini de bizlere anlatmış oldu

Uzm. Dr. Özyurt;

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisin önemi ve kanser farkındalığının vurgulanması amacıyla ekim ayı, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Bu ayda hastalığın farkındalığının artması amacıyla eğitim faaliyetleri yürütülmekte, insanların tarama programlarına ilgi göstermesi sağlanmaya çalışılmaktadır. İnsanlarda kanser farkındalığı oluşturup, onları tarama programlarına yönlendirmek bizim amacımız. Kanserde taramanın amacı, kanser henüz ortaya çıkmadan ve bulgu vermeden hastada kanseri saptamak. Çünkü o zaman tedavisi çok kolay oluyor, sakatlıklar ortaya çıkmıyor ve yüzde 90’dan fazla ihtimalle hastalar çok uzun dönem yaşayabiliyorlar. Biz de bu akşam insanlarda farkındalığı artırmak için böyle bir etkinlik düzenledik” şeklinde konuştu.

Dahiliye Uzmanı Dr. Ayşenur Hoş ‘dan ise dikkat çeken sözler geldi ;

10 ay önce kanser ile tanıştım, ‘hiçbir şeyi yanlış yapmıyorum, başıma gelmez demiştim’ ama geldi. Bu oran yüzdelerde ifade edildiğinde belki yüzde 12 diyebiliyoruz ancak insanların başına geldiğinde yüzde 100 oluyor. Dolayısıyla insanlar korkmasın, önlem alsınlar ve fiziksel ve ruhsal acıların unutulduğunu bilsinler. Bunları yaşamak istemiyorsanız, alacağımız önlemler çok önemli ve işin uzmanlarına teslim olmak gerekiyor. Ben teslim oldum ve çok güzel bir yolda devam ettik. İnşallah kanseri de bitirdik” şeklinde konuştu.
Kadınlar arasında devam eden voleybol maçında ise oyuncular kıyasıya mücadele ederken, oyun sonunda dostluk kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat