Ameliyat Sonrası Ölen Kadına 'Yanlış Kan Verildi' İddiasına İlişkin Soruşturma

Ameliyat Sonrası Ölen Kadına ‘Yanlış Kan Verildi’ İddiasına İlişkin Soruşturma

İstanbul’da inşaatta çalışan Emrah Kaya, bel fıtığı şikayeti olmasından ötürü eşi Makbule Kaya’yı tedavi amacıyla Van’a getirdi. 20 Mart Pazartesi günü Lokman Hekim Van Hastanesi’ne kaldırılan Kaya, ertesi gün ameliyata alındı. Operasyonun ardından Kaya, fenalaştı. Bu esnada hastanede görev yapan bir hemşire, Kaya’ya yanlış kan verildiğini belirtip, aileyi durumdan haberdar etti. Burada bir hafta boyunca tedavi gören Kaya, daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne götürüldü. Kaya, 2 Nisan’da yaşamını yitirdi.

Aile Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunurken, İl Sağlık Müdürlüğü hem hastane yönetimi hem de görev yapan 2 hemşire hakkında idari soruşturma başlattı. Olayın yaşandığı hastane ise henüz konu hakkında açıklama yapmadı.

‘BİR HEMŞİRE BENİ ARADI, YANLIŞ KAN VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİ’

Operasyon esnasında kana ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Emrah Kaya şu açıklamalarda bulundu,

“Eşimin 0 Rh pozitif olan kanı yerine görevli hemşireler, 2 ünite A Rh pozitif kan vermiş. Ameliyattan sonra eşim acı çekiyordu, kanaması da vardı. Bunda da bilgimiz olmadı. Doktorlar, narkoz etkisi olduğunu bize söylediler. 4’üncü güne kadar eşime kan verdirdim. Sonra aynı hastanede görevli bir hemşire beni arayarak, hastaya yanlış kan verildiğini anlattı. Bu durumu hastane yönetimine anlattım. Onlar da bilgilerinin olmadığını söylediler. Bizi aptal yerine koydular. 7 gün sonra eşimi YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne götürdüm. Buradaki doktorlar da bize geç kaldığımızı söylediler. Eşim 2 Nisan’da hayatını kaybetti.

Eşimin ölümü ile ilgili ihmali olanlar hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Hastane yönetimi olayı örtbas etmek için bize bilgi de vermedi. Bu olayın takipçisi olacağım. Suç duyurusunda bulunduktan sonra hastane yönetimi 2 hemşire hakkında idare soruşturma başlatmış. Görevden alındıklarını bize söylediler. Adalet yerini bulmasını istiyorum. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum. Eşim ihmal sonucu öldü, geride 2 çocuğunu bıraktı”

HASTANEDEN AÇIKLAMA GELDİ

Özel Lokman Hekim Van Hastanesi iddialar üzerine yazılı açıklamada bulundu:

“Kamuoyuna yansıyan ve kurumumuza yönelik haksız ithamları içeren haberlerle ilgili; hastamız Makbule Kaya’nın hastanemizde tedaviye kabul edildiği ilk günden itibaren sağlığına kavuşması için özveriyle mücadele edilmiştir. Süreç hastane yönetimimiz ve ilgili uzman hekimlerimiz tarafından hassasiyetle takip edilmiştir. Konu ile ilgili, kurumsal anlamda kurum içi disiplin soruşturması başlatılmış, hem iki çalışanın iş akdi sonlandırılmış, hem de Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca Sağlık Müdürlüğümüz de süreçten haberdar edilmiştir. Gerek hastanemizin, gerekse daha sonrasında tedavisine devam edilen Üniversite Hastanesi’nin tüm gayret ve çabalarına rağmen, hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde olduğumuzu ifade etmek isteriz. Merhumeye Allah’tan rahmet ve kederli ailesine de başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

(Kaynak: DHA)

Ameliyat Sonrası Ölen Kadına ‘Yanlış Kan Verildi’ İddiasına İlişkin Soruşturma

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir