GündemSon Dakika

Öğrencilere Aylık 10 GB İnternet Desteği Ne Zaman Başlıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından ulusa sesleniş konuşmasında, gençlere verilecek destekleri duyurdu. Buna göre, üniversitelilere bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık 10 GB kota tanımlanacak ve  öğrenciler, ücretsiz interneti ekim ayından itibaren kullanmaya başlayabilecek.

Erdoğan, “Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrenciler haklarını istedikleri 3 mobil şebeke operatörlerinden biri üzerinden kullanabileceğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra, söz konusu düzenlemeyle ilgili ayrıntılara TRT Haber ulaştı; “Bu bağlamda, 10 GB internet kotasının maliyeti operatörler tarafından değil, devlet tarafından karşılanacak. Öğrenciler, ekim ayı içerisinde 10 GB interneti kullanmaya başlayacak.

Bir öğrenci ya da gencin kendi üzerine tanımlanmış hattı yok ise ücretsiz internet paketini kullanamayacak. Dolayısıyla suiistimal ve mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, BTK ve operatörler arasındaki görüşmeler devam ediyor. Düzenleme, şu an için master, yüksek lisans ve açık öğretimi kapsamıyor. Kapsamın genişletilip daraltılmasıyla kararı Hazine ve Maliye Bakanlığı verecek.” (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu