Gündem

Muğla ve İzmir Deprem mi Yaşadı? 18 Kasım 2022

18 Kasım 2022, Cuma günü İzmir ve Muğla‘da AFAD verilerine göre deprem meydana geldi. İzmir depremi 3.5 büyüklüğünde olurken, Muğla‘da yaşanan deprem 4.0 büyüklüğünde oldu.

İzmir Depremi

AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiler neticesinde, Gaziemir, İzmir depremi 3.5 büyüklüğünde deprem yaşandı. Deprem saat 04.09’da yaşandı ve 8.24 km derinlikte kaydedildi.

Muğla Depremi

AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiler neticesinde, Ula, Muğla’da 4.0 büyüklüğünde deprem yaşandı. Deprem saat 07.56’da yaşandı ve 7.0 km derinlikte kaydedildi.

AFAD Verileri

muğla ve i̇zmir deprem mi yaşadı? 18 kasım 2022

Deprem Sırasında Ne Yapmalıyız?

Yaşadığınız yere bağlı olarak, bir depreme hazırlanmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. İyi bir deprem hazırlık planına sahip olmak hayat kurtarmanıza yardımcı olabilir. Bu adımlar, ana malzemelerinizi nasıl kapatacağınızı bilmek ve evde ilk yardım çantasına sahip olmayı içerecektir.

Depremden sonra ailenizin nerede buluşacağı konusunda da bir plan yapmalısınız. Evinizde pille çalışan bir radyo ve ekstra pil bulundurmak da iyi bir fikirdir.

Deprem hissettiğinizde yapılacak en önemli eylem güvenli bir yere ulaşmaktır. Bir binanın kapısının içine veya sağlam bir masanın altına çömelerek güvenli bir yer bulabilirsiniz. Bir arabadaysanız, güvenli bir mesafede durmaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca başınızı düşen döküntülerden korumalısınız. Eğer yapabilirsen, arabanı açık bir alana taşımaya çalış. Bir binadaysanız içeride kalın ve pencere ve kapılardan kaçının.

Bir deprem sırasında başınızı örtmeli ve ellerinizi başınızın üzerinde tutmalısınız. Ayrıca yüzünüzü ve başınızı bir yastıkla örtmelisiniz. Titreme olduğunda dışarıda durmaktan da kaçınmalısınız. Ayrıca kapılardan, pencerelerden ve camdan uzak durmalısınız. Deprem sırasında mimari detaylar genellikle ilk düşenlerdir. Bir masanın altında veya bir odada mahsur kalırsanız, başınızı ve yüzünüzü bir battaniye veya yastıkla örtmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu