Gündem

Muayene Odasından Çalınan Kredi Kartının Sorumlusu Banka Oldu

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi‘nde görevli doktor E.B.Ç‘nin 28 Temmuz‘da muayene odasındaki dolapta asılı çantasındaki cüzdanı ve kredi kartı çalındı. Cüzdanının çalındığını mesai bitiminde fark eden doktor E.B.Ç, durumu polis ekiplerine anlattı. Olay sonrası hesaplarını kontrol eden E.B.Ç, kredi ve banka kartlarından parçalar halinde toplam 10 bin 450 lira çekildiğini farketti.

Mağdur, bankasına başvurarak kartlarının iptal edilmesini ve zararının karşılanması talebinde bulundu. Hastanenin güvenlik kameralarını inceleyen polis ekipleri, hırsızlığı yapan şüpheli şahısın M.A. olduğunu belirledi. Şüphelinin, geçmişte benzer bir suçtan tutuklanarak Hatay T Tipi Kapalı Cezaevi‘ne gönderildiği öğrenildi.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ DOKTOR ALEYHİNE KARAR VERDİ

Doktor E.B.Ç, bankanın zararın karşılanmasını reddetmesi sonrası Antalya Tüketici Hakem Heyeti‘ne başvuruda bulundu. Hakem heyeti başvuruyu inceledikten sonra, “Hesaplardan para çekme işleminin şifre kullanılarak gerçekleştirildiği” ve “Bankanın işlemlerde herhangi bir güvenlik açığı ile kusuru olmadığı” gerekçeleriyle doktorun aleyhine kararda bulundu.

Olay üzerine E.B.Ç. avukatı aracılığıyla Antalya 2. Tüketici Mahkemesi‘nde banka aleyhine dava açtı. Banka savunmasında, yapılan incelemede kartın çip kısmının okutularak ve şifreyle doğrulanarak para çekildiğini belirterek, “Davacı tarafın, kartı ve karta ait güvenlik bilgilerini güvende tutma konusunda ağır ihlali bulunduğunu” iddia ederek davanın reddini talep etti.

MAHMEKEME, 140 BİN 450 LİRANIN YASAL FAİZİYLE BANKADAN ALINARAK DAVACIYA VERİLMESİNE KARAR VERDİ

Mahkemenin atadığı bilirkişinin raporunda davacının kartlarını özenle koruma sorumluluğunu yerine getirmede ihmalkar davrandığı kaydedildi. Bankanın şifrelerin nasıl ele geçirildiğini açıklığa kavuşturamadığı aktarılan raporda, para çekme işlemlerinin müşteriye herhangi bir mesaj veya mail yoluyla bildirilmediğinin tespit edildiği belirtildi.

Mahkeme, kredi kartına ait şifrelerin E.B.Ç‘nin kusuruyla ele geçirildiğine yönelik bir ispat sunulamadığından ve yapılan işlemlerle ilgili bilgilendirme mesajı gönderilmediğinden Tüketici Hakem Heyetinin kararının iptaline hükmetti.

Mahkeme, 10 bin 450 liranın yasal faiziyle bankadan alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

KARAR SONRASI PARA FAİZİYLE ÖDENDİ

Doktor E.B.Ç avukatı Mustafa Alper Oral, mahkemenin “finans kuruluşu olan bankaların objektif özel yükümlüğüne uygun davranması ve en hafif kusurunda dahi sorumlu olmasını” gerekçe göstererek davayı kabul ettiğini belirtti.

Müvekkilinin muayene odasındaki dolapta asılı çantasındaki kredi kartıyla nüfus cüzdanının da çalındığını anlatan Avukat Oral, “Sanık, kimlikten eşleştirme yaparak kendisine mesaj gelmesini sağlamış. Sonrasında sanık, müvekkilimin şifresi herhangi bir yerde yazmamasına rağmen banka ve kredi kartılarını kullanarak zarara sebebiyet verdi. Para çekilmesiyle ilgili müvekkilime anında bildirimde bulunulmadığı için mahkeme bankayı kusurlu saydı.” dedi.

Miktar bakımından itiraz yolu kapalı olduğundan kararın kesinleştiğine işaret eden Avukat Oral, paranın yasal faiziyle müvekkiline ödendiğini bildirdi. Avukat Oral, cezaevinde bulunan sanık hakkında açılan ceza davasının ise devam ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu