Sağlık Makaleleri

Miyomlar Anne Olmaya Engel Olabilir

Uzmanlar miyomların çoğu zaman belirti vermediğini, bunun da miyomlarda büyümeye neden olabileceğini belirtiyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Alper Turgut, “Bu nedenle kadınların mutlaka düzenli jinekoloji kontrolüne gitmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Günümüzde en sık görülen kadın hastalıklarından biri de miyomlar. Hastalığı tetikleyen birçok faktör bulunabilir. Dr. Turgut “Uterus miyomları; rahim, kas ve bağ dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Üreme çağındaki kadınların yüzde 20’sinde, yani 5 kadından birinde görülmektedir. Miyomlar, obezite rahatsızlığı olan, hiç doğum yapmamış olan, Afrika kökenli olan ve ailesinde miyom öyküsü olan kişilerde daha sık görülür” diye konuştu.

kadin hastaliklari ve dogum doktoru alper turgut
kadın hastalıkları ve doğum doktoru alper turgut, miyomlar hakkında bilgiler verdi.

Miyom Kansere Dönüşmez

Dr. Turgut “Halk arasında miyomların kansere dönüşüp gebeliğe engel olduğu gibi tedirginlikler var. Miyomlar, kansere dönüşmez fakat hızlı büyüme gösterdiklerinde cerrahi müdahale ile vücuttan alınmalıdır. Farklı rahatsızlıkların neden olduğu infertilite durumlarının haricinde miyomlar, gebeliğin gerçekleşmemesinde yüzde 2 veya 3 kadar bir etkiye sahiptir” dedi. Dr. Turgut miyomların birçoğunun şikayete yol açacak belirti göstermediğini, bazılarının anormal uterin kanama, ağrı, sık idrara çıkma, kabızlık, kısırlık ve gebelikte düşüklükler şeklinde kendisini belli ettiğini söyledi.

Miyom Tedavisi

Miyomlar genelde cerrahi müdahale gerektiriyor. Turgut; “Miyomlar, uzman hekimlerce muayenenin ardından tıbbi görüntüleme yöntemleri ve özel incelemeler ile tespit edilebiliyor. Tespit edilen miyomların genel olarak cerrahi yöntemlerle tedavisi mümkün. Cerrahi operasyonlar öncesi boyutu büyük olan miyomların küçültülmesi için ilaç tedavisi de uygulanabiliyor. Yapılan cerrahi operasyonlarda, sadece miyomun alınması, miyoma giden kan akımının azaltılması, miyomla birlikte rahmin tamamen alınması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi erken tanı ve tedavi miyomlar için de büyük önem taşıyor. Bu nedenle kadınların mutlaka her yıl olmak üzere düzenli jinekoloji kontrolüne gitmelerini tavsiye ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu