Gündem

Mısır’daki Gizemli Hastalık Paniğe Yol Açtı

Mısır’da nedeni henüz bulunamayan ‘gizemli hastalık’ sebebiyle en az 270 kişi rahatsızlandı. Vaka sayıları her geçen gün artarken Covid-19 gibi yeni bir virüsün yaygınlaşma tehlikesi endişeye neden oldu. Rusya önlemini alan ilk ülkelerden oldu ve Mısır’dan gerçekleşen uçuşlarda daha sıkı denetim uygulayacağını açıkladı.

Mısır’da en az 270 kişinin Yukarı Mısır’ın Qena vilayetinde “gizemli hastalığa” yakalandı. Hastalığın nedeni henüz bilinmezken Covid-19’un yeni bir varyantı olabilme ihtimali paniğe yol açtı. Bazı uzmanlar ise hastalığı dang hummasına benzetti. Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, kentin el-Aleqat köyünde hastaların yaşadığı semptomların “tek tip bir modele” sahip olmadığı yönünde bir açıklama yaptı. Önleyici tıp işlerinden sorumlu Sağlık Bakan Yardımcısı Amr Kandil, semptomların belirtilerinin vücut ağrıları, 3 ile 5 gün arasında süren ateş, kemik ağrısı ve zaman zaman kusma ile mide bulantısı olduğunu belirtti. Bakanlığın açıklamasında, epidemiyolojik gözetim ekiplerinin vakaları incelemek üzere kente gönderildiği ve hastaların çevresinden de örnekler toplandığı ifade edildi.  Öte yandan Mısır’daki tanımlanamayan hastalıkla ilgili haberlerin ardından, uzmanlar, ateş ve kemik ağrısına yol açtığı için bunun yeni bir COVID-19 varyantı olup olmadığını araştırıyor. Bazı uzmanlar ise bunun sivrisineklerden insanlara bulaşan viral bir enfeksiyon olan dang humması olabileceğini söylüyor. Fakat, hastalığın gizemi yapılacak olan araştırmaların ardından çözüme ulaşacak.

Rusya, “gizemli hastalığın”  yayılmasının ardından Mısır’dan yapılan uçuşlarda daha sıkı sağlık protokolleri uyguladığını duyurdu. Rusya’nın sağlık denetleme kurumu Rospotrebnadzor tarafından yapılan açıklamada, “Mevcut durum ışığında Rospotrebnadzor, Perimeter otomatik bilgi sistemini kullanmak da dahil olmak üzere Mısır’dan yapılan uçuşlarla ilgili sağlık ve karantina kontrollerini sıkılaştırdı.” denildi. Mısır Sağlık Bakanlığı, Qena’da kaydedilen tüm vakalarda hafif ve orta şiddette semptomlar görüldüğünü ve henüz ciddi bir hastalık ya da hastaneye yatış vakası yaşanmadığını belirterek itidal çağrısında bulundu. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu