Gündem

Türkiye’de İlk Sıralarda Yer Alan Mesane Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi Geliştiriliyor

Türkiye’de görülen kanser hastalıkları arasında ilk 10 sırada yer alan mesane kanseri için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde (RTEÜ) yeni bir tedavi yöntemi geliştiriliyor.

RTEÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Hatice Sevim Nalkıran önderliğinde “Mesane Kanserinde Potansiyel Bir İmmunoterapötik Yaklaşım Olarak Antiviral Doğal Bağışıklık Yolağının İncelenmesi” adlı proje başlatıldı.

Projenin başarılı geçmesi halinde Türkiye’de ilk 10 sırada yer alan mesane kanserinde yeni bir tedavi yöntemi kullanılmaya başlanacak.

“Laboratuvar şartlarında çalışmalarımız bitmek üzere”

Proje hakkında bilgi veren Öğretim Üyesi Hatice Sevim Nalkıran, “Projemiz 2 yıldır sürüyor ve TÜBİTAK destekli devam ediyor. Laboratuvar şartlarında çalışmalarımız bitmek üzere. Hala bir kısım çalışmalarımız laboratuvarda devam edecek. Fakat buna ek olarak deney hayvanı çalışmasına geçiyoruz. Bir tümör modeli oluşturduk. Bunun üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmada amacımız bir antiviral doğal bağışıklık yolağının alternatif bir immünoterapi seçeneği olarak değerlendirip değerlendirilmeyeceğinin araştırılması. Çalışma süresince yaptığımız deneylerde özellikle antiviral yolağında görevli olan bir proteinde görevli olan bir genin genetik modülasyonla genin oluşturduğu proteinin azaltılması ve arttırılması süreçlerini gerçekleştirdik. Kanser hücrelerinde nasıl bir etki oluşturacağını inceliyoruz. Hücrelerin ölümünü arttırıp arttırmayacağı asıl sorumuz oluyor. Buna ek olarak antiviral sinyal yolağını aktive etmek için sentetik bir viral RNA kullanıyoruz. Öncelikle hücrelere vereceğiz. Sonrasında da oluşturduğumuz tümör modelini enjekte ederek bağışıklık sistemini nasıl aktive ediyoruz ya da kanser hücreleri buna nasıl tepki verdiğinin incelemesini yapacağız” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de yaygın görünürken erkeklerde daha sık görülüyor”

İlerleyen senelerde projelerinin bir tedavi seçeneği olabileceğini belirten Nalkıran, “Kanser türü Türkiye’de yaygın görünürken, erkeklerde daha sık görülüyor. Türkiye’de ilk 10 kanser arasında ve 9’uncu sırada olduğunu belirten kaynaklar var. İmmünoterapi çalışmaları çok farklı alanlarda devam ediyor. Özellikle kontrol noktası olan halihazırda bir sürü çalışma ve çalışma protokolleri var. Buna ek olarak biz alternatif bir immünoterapi yolağını incelemek istedik. Belki gelecekte bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir” açıklamasında bulundu. (kaynak: İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu