GündemSon Dakika

Merkez Bankası Başkanı Erkan’dan Dijital Para Açıklaması

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, merkez bankalarının dijital paraları (Merkez Bankası Dijital Parası-MBDP) hakkında, “Güvenli ve dayanıklı MBDP sistemlerinin oluşturulmasında BIS’in rolü ve İİT işbirliğinin kilit önemde olduğu kritik dönüm noktasındayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası, 24-25 Eylül’de İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)-Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Merkez Bankaları Forumu toplantısına kapılarını açtı. Merkez Bankası başkanı Erkan,  toplantının açılışını yaptı. İlk oturumda küresel ekonomik görünüm ve İİT üyesi ülkelerin ekonomik görünümü masaya yatırıldı.

Toplantının ikinci oturumunda, merkez bankası dijital para birimlerinin tasarımı ve kullanımında son gelişmeler ele alındı ve bu konuda merkez bankaları arası işbirliğinin rolüne değinildi. Yerel para birimleriyle ticaretin küresel düzeyde artan önemi üçüncü oturumda ele alındı. Ek olarak, yerel para birimleriyle ticareti geliştirme yollarının dışında özellikle yükselen piyasa ekonomilerindeki yerel para birimleriyle ticaretin faydaları ve zorlukları tartışıldı.

Basın mensuplarına kapalı gerçekleşen toplantının açılışında söz alan TCMB Başkanı Erkan, bu ay Fas ve Libya’da yaşanan felaketlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar dilemek istediğini ifade ederek; “Tüm Faslılara ve Libyalılara en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Biz de bu yılın başlarında iki büyük deprem yaşadık ve o zor dönemde bize vermiş olduğunuz destek ve dualarınız için hepinize teşekkür ederiz.” açıklamasını yaptı.

Erkan, dünyanın on yıllarca süren arz fazlası, düşük faiz oranları ve düşük enflasyon döneminden tedarik zinciri kısıtlamaları, kalıcı enflasyon ve en önemlisi de kritik ham maddeler ve ana metallere ilişkin olarak artan jeopolitik istikrarsızlık ve kaynak milliyetçiliği riski dönemine geçtiğinin altını çizdi.

Ayrıca ikinci belirttiği hususun, yüksek düzeydeki fiyatların ek sebeplerinden birini temsil ettiğini kaydeden Erkan, bu tür kıt küresel kaynakların, İİT’de olduğu gibi politika oluşturmada küresel bir optimizasyon ve koordinasyon yoluyla ele alınması gerektiğini, merkez bankaları olarak bu sorunların çözümünde kendilerine önemli bir görev düştüğünü belirtti.

Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan, MBDP konusuyla ilgili de şu açıklamayı kaydetti; “Gelişmiş ülke merkez bankalarının girişimleri belirli bir olgunluğa ulaşmak üzere ve güvenli ve dayanıklı MBDP sistemlerinin oluşturulmasında BIS’in rolünün ve İİT işbirliğinin kilit önemde olduğu kritik bir dönüm noktasındayız. Kendi dijital para teknolojilerini geliştiren ülke örnekleri var. Dijital paranın nihai gücü, yalnızca dijital para olmasından değil, merkez bankasının ihraç ettiği bir parasal teknoloji olmasından gelmektedir. Birlikte çalışabilirlik ve yüksek performanslı ödeme işleme sistemleri olmadan hiçbir MBDP projesi, kapsayıcı, daha yeşil ticaret ve yatırım konuları açısından etkin ve etkili bir küresel aktarım sağlayamaz. İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki işbirliğinin; birlikte çalışabilirliğin test edilmesi, ticaret ve havale işlemlerine ilişkin sınır ötesi MBDP işlemlerinin kolaylaştırılmasının sağlanması açısından kilit öneme sahip. Bu açıdan küresel operasyon önemlidir. Optimizasyonun sadece bir ülke için değil, her bir firma veya kullanıcı göz önünde bulundurularak yapılması gerekir.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu