Gündem

Memura Yapılan Seyyanen Zam Vergiye Tabi Olacak mı?

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi kapsamında aylık bağlanan veya Mart, Nisan aylarında başvuru yaparak bekleyen herkes, Temmuz zammı ve refah payı artışından faydalanacak. Seyyanen zam konusuna ilişkin akla gelen ilk sorulardan birisi ise “Memura yapılan seyyanen zam vergiye tabi olacak mı?” şeklinde.

Yasal düzenleme, memur maaşlarına 8.077 lira ek artış getirerek bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşacak ve yürürlüğe girecektir. Zammın Temmuz ayının başından itibaren yürürlüğe girmesi nedeniyle memurlara 14 günlük fark da ödenecektir. Temmuz zammıyla oluşan fark, bu ay içerisinde ödenecek.

Bu seyyanen zam, emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi kapsamında yapılan bir ödemedir ve diğer mevzuatlara göre belirlenen mali haklarla ilgili ödeme unsurlarına dahil edilmeyecektir. Bu ek ödeme, memurların emekli ikramiyesi veya işçilerin kıdem tazminatı tavanı hesabında dikkate alınmayacaktır.

Peki Memura Yapılan Seyyanen Zam Vergiye Tabi Olacak mı?

Tüm kamu personeline 15 bin 965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda (8077 lira) ilave ödeme yapılacak. İlave ödemeye hak kazanma ve ödemenin yapılmasında, personelin aylık veya ücretlere ilişkin tabi olduğu hükümler uygulanacak.

Bu ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta prim kesintisine tabi tutulmayacak. Seyyanen zam mali hakların belirlenmesinde hesaba dahil edilmeyecek. (Kaynak: Sabah, Hazal Ateş)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat