Gündem

Memur ve Emeklilerinin Zam Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaşlarına yapılacak olan, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun zam oranı kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 03 Eylül 2023 tarihli 32298 sayılı Resmi Gazete’de  yayımlandı.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren 2024-2025 yıllarını kapsayacak olan Toplu Sözleşme görüşmelerinde zam oranı belli olmuştu. Toplu Sözleşme sürecinde memur tarafını temsil eden Memur-Sen ile hükümet tarafını temsil eden Kamu İşveren Heyet’in görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girmişti. Memur ve memur emeklileri maaşlarına yapılan zam Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hükümet ve memur sendikaları arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve görüşmeler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na devredilmişti. Hakem Kurulu son toplantısı olan 31 Ağustos’ta nihai kararını açıkladı. Buna göre maaşlara 2024 yılı için yüzde 15 artı yüzde 10, 2025 yılının için de yüzde 6 artı yüzde 5 zam verilmesi kararlaştırıldı.

Enflasyon farkı da 6’şar aylık dönemler halinde ödenmesine karar verildi. Kararın ardından hükümet cephesinden gelen açıklamada ise sosyal devlet anlayışı çerçevesinde çalışanların enflasyon karşısında korunmaya devam edileceğinin altı çizilmişti. 11 kişilik Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’ndaki 6 üyenin oyu ile memur maaş zam oranları kabul edildi. Söz konusu oranlara göre; 65 yaş aylığı ile engelli ve evde bakım maaşları üzerinde de etkili olacak.

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme metninde ek olarak; 3 bin 600 ek gösterge verilmesinden kıyafet yardımı ve yiyecek tutarlarının güncellenmesine pek çok yeni düzenleme de yer aldı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kararı son olarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Kesin olan kurul kararına itiraz edilemeyecek. Karar, 1 Ocak 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek olup 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu