Gündem

Memur ve Memur Emeklisinin Toplu Sözleşme Süreci Başlıyor

1 Ağustos itibarıyla başlayacak olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi, memur ve memur emeklilerini kapsayacak. Yetkili konfederasyon Memur-Sen, toplu sözleşme masasında, 24 Temmuz’da kamuoyuyla paylaşacağı 120 maddelik teklifini hazırlamış durumda. Teklifte, maaş artış oranları ve kira yardımı gibi konular da yer alıyor.

2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal hakların belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri, ağustos ayında başlayacak. Bu görüşmeler, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin haklarını belirlemede kritik bir rol oynayacak.

Kamu işveren heyeti ile memur sendikaları arasında bir ay boyunca sürecek görüşmelerde, memur ve memur emeklilerini, yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen temsil edecek.

Görüşmelere sayılı günler kala, Memur-Sen çalışmalarını hızlandırdı ve sözleşme tekliflerini belirlemek ve izlenecek yol haritasını belirlemek üzere dün Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nu topladı. Toplantıda, 74’ü yeni, 29’u korunması gereken, 17’si ise geçen toplu sözleşme döneminde çözüme kavuşturulmayan olmak üzere toplam 120 teklif üzerinde mutabık kalındı.

Memur-Sen, maaş artış oranlarıyla birlikte kira yardımının da aralarında bulunduğu 120 maddelik teklifini 24 Temmuz’da kamuoyuyla paylaşacak. Aynı gün içinde, sendika teklif dosyasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunacak. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu