Gündem

Memur ve Memur Emeklileri İçin İkinci Zam Teklifi Belli Oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen üçüncü kez bir araya geldi. Bakan, toplantı öncesi hükümetin ikinci teklifini açıkladı.

Buna göre, 2024 yılında ilk 6 ay için %15, ikinci 6 ay için ise %10 zam önerildi. 2025 yılı için ise zam teklifi, ilk 6 ay için %6 ve ikinci 6 ay için %5 olarak belirlendi. Yeni teklif ile birlikte 2024 için zam oranlarında bir artış yaşanırken, 2025 zam teklifi ise değişmeden korundu.

Bakan Işıkhan konuşmasında şunları aktardı: “Sadece mali haklar değil, sosyal haklara ilişkin çok sayıda teklif maddesi bulunmaktadır. Bugün müzakerelerle geldiğimiz nokta üzerinde uzlaşacağımız çok sayıda maddemiz bulunduğunu göstermektedir. Birinci dereceye ulaşan tüm kamu görevlilere 3600 ek gösterge için yetkili konferedasyonla birlikte çalışma yapacağız. Belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacağız. Görevde yükselme sınavlarının belli süre ve düzenli aralıklarla yapılması için çalışmaları sürdüreceğiz. Hac izni verilmesi konusu, TOKİ konutlarında evi olmayanlara öncelik verilmesi konusunda paydaşlarımızla yakın istişare içinde bulunacağız.”

Eğer bir kez daha uzlaşmaya varılamazsa, 22 Ağustos’ta yeni bir teklif sunulacak. Eğer taraflar bu tarihte de uzlaşmazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Bu noktada, kurul sözleşmeyle ilgili kararını en geç ayın sonuna kadar açıklayacaktır. (Kaynak: NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu