Gündem

Memur ve Emekli Zammı İçin 2 Senaryo Gündemde

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin merakla beklediği 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz hafta başladı.

İlk toplantının ardından açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan,  “Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, din hizmetleri ve diğer kamusal alanlardaki kamu personel sayımızı sürekli artırdık. Kamu personelinin mali ve sosyal haklarında büyük ilerlemeler sağladık. Kamu çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik. Kamu personelinin, bizlerle olan diyaloğunun güçlendirilmesini sağlamak amacıyla kamu görevlileri sendikacılığının ilerlemesi ve gelişmesi için yasal düzenlemeler yaparak sendikal gelişimi güçlendirdik. Birlikte yönetim anlayışıyla karar mekanizmalarında daha fazla kamu personelinin yer almasını sağladık.” demişti.

TÜİK Temmuz 2023 enflasyon verileri açıklandı. Buna göre enflasyon aylık bazda aylık yüzde 9,49 yıllık yüzde 47,83 olarak gerçekleşti.

Memur ve emekli zammı için 2 senaryo gündemde. Buna göre ilk senaryoda; Merkez Bankası tarafından açıklanana enflasyon tahmin sonuçlarına göre; TÜFE endeksi 1782,95 seviyesine yükseleceği, bu rakam değerlendirildiğinde ise yılın ikinci altı ayı  için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 31,92 olarak hesaplandı. Hesaplanan rakam ise refah payı haricinde SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak.

Gündemde olan ikinci senaryo ise; Çok sayıda ekonomistin katılımıyla sonuçlanan enflasyon beklenti anketine göre 2023 yılı sonunda enflasyon 61,01 olacak. Enflasyon beklenti anketi tahminine göre TÜFE endeksi yıl sonu 1.816,92 seviyesine yükselecek.

Beklenen rakamlara göre yapılan hesaplamada ise 2023 yılının ikinci altı ayı için enflasyon oranı 34,43 olacak. Beklenen rakam refah payı haricinde SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu