Gündem

Memur Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Kira Yardımı ve Yüzde 159 Zam Talebi

2024-2025 dönemi maaş zamlarının belirleneceği 7. dönem toplu sözleşme görüşmeleri başladı. Türkiye Kamu-Sen, toplamda yüzde 158 maaş artışı talep etti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memurların özlük haklarının iyileştirilmesi çağrısı da yaptı. “Kamu personel rejiminin yeniden yapılandırılmasını talep ediyoruz.” diyen Kahveci, “Kamu çalışanlarının işe alımlardan görevde yükselmeye kadar liyakat ve bilgiyi beceriyi esas alan bir görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına ihtiyacımız var.” dedi ve görevde yükselmede mülakatın kaldırılmasını istediklerini de dile getirdi.

MEMUR KİRA YARDIMI

Fahiş Kira artışlarının çok ciddi sorun olmaya başladığını da ifade eden Önder Kahveci, “İlk defa uygulanmak üzere bir kira yardımı verilmesi 7850 TL kira yardımı talep ettik.” dedi.

VERGİ DİLİMİNE GÖRE DÜZENLEME TALEBİ

Önder Kahveci, gelir vergisi oranlarının sabitlenmesi talebini de belirtti. Sadeleşmiş bir ücret sistemi talep ettiklerininden bahseden Kahveci, “Ek ödeme altında 8 bin lira verildi ama taban aylıklarımıza yansımadı.” dedi.

Yeni bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunun altını çizen Kahveci, “Her şeyden önce vergi adaletinin sağlanması lazım. Onun için kamu çalışanlarının vergi oranları yüzde 15 ile sabitlensin diyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu