Gündem

Meclise Giden Bakan Koca’dan Sağlık Çalışanlarına Zam Açıklaması!

Maymun çiçeği hastalığının, Türkiye’de görülüp görülmediğine dair soru üzerine Bakan Koca, yeni bir tedirginlik alanı oluşturmamak gerektiğini vurguladı.

Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar Türkiye’de görülen bir vakanın olmadığını belirten Koca, şöyle devam etti:

 

“Zaten olduğunda bunu açıklamış, bildirmiş oluruz. Maymun çiçeği hastalığının bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum. Çünkü damlacık enfeksiyonu ile bulaşmadığını daha çok salgı ve yakın temasla bulaştığını biliyoruz. O nedenle bu konuda gereksiz bir tedirginlik oluşmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket edilmesi gerektiğini de bakanlığımız yakın takip etmekte. Bu çerçevede söylenmesi, dikkat edilmesi gereken bir durum olursa bunu da açıklamış oluruz.”

 

“İstişare halindeyiz”

Koca, çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 olduğunu bildiklerini ifade ederek, “Bu konuyla ilgili dünyada 70’ten sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediğini, aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Aşıyla ilgili Türkiye’de çalışma olup olmadığı sorusuna ise Koca, “Bizde bu noktada arkadaşlarla, bilim kuruluyla, özellikle geliştirmek noktasında neler yapabiliriz, bununla ilgili de istişare halindeyiz.” karşılığını verdi.

 

Sağlık çalışanlarının özlük hakkı

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili çalışmanın tamamlanıp tamamlanmadığına dair soru üzerine Koca, müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 14 Mart’ta verdiğini, başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarıyla ilgili durumu 5 maddede özetlediğini anımsattı.

Koca, bugüne kadar hiçbir meslek grubuna yapılmayan yasal çalışmanın, şiddet konusunda yapıldığı anlatarak, sağlık çalışanlarına ve hekimlere yönelik şiddetin, katalog suç kategorisine alındığını, Türkiye’nin dünyada benzeri olmayan bir şekilde malpraktis sorununu da kökten çözdüğünü belirtti.

 

Temmuz zammı ile geçiştirilmeyecek

Emeklilikle ilgili genel çerçevede çalışıldığını, özlük haklarıyla ilgili çalışmanın da sürdüğünü dile getiren Sağlık Bakanı Koca, şunları kaydetti:

“Sayın Grup Başkanvekilimizin açıklamasıyla, mayısta Meclis gündemine geleceğini ifade etmişlerdi. Dolayısıyla bu ay geleceğini düşünüyoruz. Meclis’in iradesinde olduğunu ve yakın zamanda geleceğini tahmin ediyorum. Hekim arkadaşlarımız, sağlık çalışanlarımız, özellikle bu dönemde Cumhurbaşkanımızın müjdelediği 5 maddenin gündeme girmesiyle ciddi anlamda sorunların çözüleceğini ve önümüzdeki dönemde devletin bu anlamda yapılması gerekeni yaptığını herkes görmüş olacak. Tedirgin olmaya gerek yok. Biraz sabırlı olalım, bu çok uzun sürmeyecek. Bunun temmuzdan önce olacağını söyleyebilirim. Bazı arkadaşlar temmuz zammı ile bunun geçiştirileceği yaklaşımı içindeler. Böyle bir durumun olmayacağını grup başkanvekilimiz de mayısta geleceğini zaten ifade etmiş oldular.

 

Biz sağlık çalışanları ve hekimler olarak, hekimliğin saygınlığını asla kaybetmemeliyiz. Bu sorunların hepsi çözülür. Ama hekimliğin saygınlığı kaybedilirse biz mesleğimizden haz duyamayız. Pandemi döneminde vatandaşımızın gönlünde yer ettiğimiz saygınlığı birtakım heyecanlarla lütfen kaybetmeyelim. Vatandaşımızın gönlünde o saygınlığımızı koruma noktasında hepimizin bir çaba içinde olması gerekiyor. Bu son derece önemli.”

Koca, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayısının sorulması üzerine, bu sayının son derece düştüğüne, pandeminin ilk dönemine göre neredeyse 6-7’de birine kadar indiğine, hatta birçok ilde yoğun bakımların kapalı olduğuna dikkati çekti.

Bir Yorum

  1. nasıl bir hale geldik ya sözde ihtiyac sahiblerinin iş sahibi olması için istihdam için açılan taşeron işçi kadrolarına nerede zengin nerede varlıklı kim varsa çalışıyor adamların arabaları sağlık personelinden daha lüks adamlar en kaliteli en pahalı sigarayı içer en kaliteli elbiseleri giyer birde yetmezmiş gibi biz sağlık çalışanlarından doktordan hemşireden vbvb daha çok maaş alırlar bir sağlıkçı herşey dahil 7800 tl maaş alırken taşeron işçiler 11 bin tl maaş alıyorlar bu nasıl birseydir bir doktor maaşa olarak 6500 tl alırken taşeron işçiler 11 bin tl alıyorlar yaptıkları da sekreter olarak günde 50 hastanın kaydı temizlik olarak paspas vb ayaklar baş olmuş bizlerin kazandığı döner sermayeden maaşlarını tediyelerini ek mesailerini vbvb alırlar ama bizler döner sermaye alamayız biz çalışıyoruz onlar yiyor oluyor bir sağlıkçının mesai ücreti 21 tl iken bir doktorun bir eczacının mesai ücreti 26 tl iken bir işçinin mesai ücreti 34 tl .adamlar bir de kadroya geçti ya iş yaptırmak bir yana söz bile dinlemiyorlar artık ne hiyeşarşi biliyorlar ne amir ne memur biliyorlar ne üst biliyorlar ne alt biliyorlar bildiğiniz kabadayılar idarecilerde birsey yapamıyor birsey diyemiyorlar neymiş siyasi gücleri varmış vbvb bunlara önce devlet memurluğunu öğretilecek sonra iş yapmayı adamlar resmen devlet memuruna üstlerine kafa tutuyorlar sonumuz hayır olsun

  2. İşçi kardeşlerime burdan sesleniyorum . Su yorum yapan arkadaşı arabanızla gezdirin bı ya . Yoksa bunun gözü pis ben his ettim. Bukdr çekememezlik bu kadar hazımsızlık olmaz yıllarca asgari ücrete çalıştik bizden üç kaat fazla maaş alıyordunuz o zaman iyidi dimi . Temizlik yapanı kayıt yapanı sen küçük görebilirsin ama senden büyük görenler var buda sana kapak olsun

  3. bu konusmayi yapan arkadasa sesleniyorum ya sen gercekten saglik calisani değilsin yada havadan konusuyorsun bir sağlık işcisinin aldigi maaş sadece 6240tl bir arastir bence sen bunu birde diyorsun ya 7800 maas aliyorum diye bu senin sadece net maasin peki neden ekstra aldigin gelirlerden bahsetmiyorsun mesela donerin tabi vakti zamaninda askeri ücretle calisiyordu isciler o zaman sesini cikmiyordu haksizlik var diye adalet diyorsan kendine gore degil tüm kardeslerine gore yorum yap birde o paspas iscisi olmasa senin kirlettigin kim temizliyecek o sekreter olmasa senin sistemsel islerini kim halledecek birazcik Allah korkusu olsun bosa yorum yapip da laf lakirtisi yapma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu