Gündem

DSÖ’den Uyarı: Kozmetik Ürünlerdeki Talk Minerali Tehlikesi

“The Lancet Oncology​​​​​​​” adlı dergide yayımlanan makaleye göre, Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerde bulunan talk minerali “insanlarda kansere sebebiyet verebilen muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırdı.

Açıklamada, 29 araştırmacının kozmetik ürünlerde bulunan “talk” hakkındaki bilimsel araştırmaları incelediği kaydedildi. IARC, insanların madenlerde ve kağıt endüstrisinde çalışarak veya kozmetik ürünlerin kullanımıyla “talk” mineraline maruz kaldığını, “perineal bölgede” talk barındıran vücut pudrası kullandığını bildiren kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında sürekli artış olduğunu belirtti.

Asbest minerallerinin yakınında doğal olarak bulunan “talk”ın “2A Grubu (muhtemel)” kanserojen madde olarak sınıflandırıldığı makalede, mineralin denek hayvanlarında kansere neden olması hakkında “yeterli kanıt” bulunduğuna değinildi.

“Talk”a maruz bırakılan dişi farelerde kötü huylu, erkek farelerde iyi ve kötü huylu tümörlere rastlandı”

Söz konusu açıklamada, incelenen bilimsel makalelerdeki bulguların “talk”a maruz bırakılan dişi farelerde kötü huylu, erkek farelerde ise iyi ve kötü huylu tümörlere rastlandığı ifade edildi.

IARC’ın söz konusu bulgularına “The Lancet Oncology​​​​​​​” adlı dergide yayımlanan makalede yer verildi.

ABD’li kozmetik ve hijyenik ürünler üreticisi Johnson & Johnson şirketi 12 Haziran’da, bebek pudrası ve talk bazlı diğer ürünlerinin kansere neden olduğu iddiasıyla 42 eyalet ile başkent Washington tarafından yürütülen soruşturmaları çözüme kavuşturmak için 700 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat