Gündem

Prof. Dr. Balbay: “Kovid-19, Tüberkülozun Tanı ve Tedavisini Olumsuz Etkiliyor”

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ege Güleç Balbay, Kovid-19’un tüberkülozun tanı ve tedavisine olumsuz etkisinin devam ettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Balbay, 76. Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası sebebiyle yaptığı açıklama neticesinde, tüberkülozun, dünya genelinde en çok ölüme sebep olan 13. hastalık olduğunu belirtti.

DSÖ verilerine değinen Balbay, “Dünya Sağlık Örgütü Küresel Tüberküloz 2022 Raporu’na göre Kovid-19 pandemisinin, tüberkülozun tanı ve tedavisine erişim ve hastalık yükü üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. En belirgin etki; yeni tüberküloz tanısı alan hasta sayısındaki azalma olmuştur.” söylemlerinde bulundu.

Balbay, yaptığı açıklamalara şu şekilde devam etti: “Tüberküloz hastasıyla aynı ortamda bulunma süresi, ortamın büyüklüğü ve havalanma düzeyi, basilin bulaşmasında önemli olan faktörlerdendir. En sık bulaşma, hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına olur. Düzenli ilaç kullanımıyla basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda, ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık yok olur.

2 VEYA 3 HAFTADAN UZUN SÜREN ÖKSÜRÜKLERE DİKKAT

Hastalığın genel belirtilerini halsizlik, iştahsızlık, çocuklarda kilo alamama, kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi olarak sıralayan Balbay, 2 veya 3 haftadan uzun süren ve nonspesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınamayan öksürük vakalarında tüberküloz hastalığından şüphelenilmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Balbay, tüberküloz hastalığının tanısının kolay, tedavisinin ucuz ve mümkün olduğunu önemle belirterek, “Tüberküloz tedavisi, tüm sağlık kuruluşlarında, Sağlık Bakanlığımız tarafından yayımlanmış olan ‘Tanı ve Tedavi Rehberi’ ile belirlenmiş standartlara uygun olarak yapılır. Yeni tüberküloz hastalarının tedavisi; iki ay 4’lü ve dört ay 2’li ilaçla olmak üzere 6 ay sürmektedir. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar, ilgili sağlık kuruluşları tarafından ücretsiz verilmektedir. İlaçların düzenli kullanılması tedavinin başarısı için oldukça önemlidir. Hastanın, tercihen bir sağlık personelinin gözetiminde ilaçlarını alması şeklinde uygulanan doğrudan gözetimli tedavi, düzenli ilaç kullanılması için en uygun yoldur. Tedavi sonlandırılana kadar hastanın aylık takiplerinin verem savaş dispanserinde yapılması uygundur.” söylemlerinde bulundu.

prof. dr. balbay: "kovid-19, tüberkülozun tanı ve tedavisini olumsuz etkiliyor"

TÜBERKÜLOZ HASTALIĞI

Tüberküloz (TB) bir zoonotik bakteriyel enfeksiyondur ve genellikle solunum yoluyla bulaşır. TB, yüksek yoğunluklu, kalabalık yaşam koşullarında ve/veya sık sık insanlarla temas edenlerde daha yaygındır. Belirtiler arasında öksürük, yüksek ateş, gece terlemesi, kilo kaybı ve genel olarak zayıflık yer alır. TB tedavisi antibiyotiklerle yapılır ve tedavi edilmezse ciddi sonuçlara neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat