Gündem

Konya Necmettin Erbakan Üniversite Hastanesinde “Nitelikli Dolandırıcılık” İddiasıyla 3 Kişi Tutuklandı

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde gerçekleşen olayda ameliyathane malzemelerini hastalar için kullanılmış olarak gösteren ve ardından malzemelerin satın alındığı şirkete kullanılmadan geri verilip, tekrar hastaneye satılmasını sağlayan 6 şüpheli, kamuyu zarara uğratmak suçundan gözaltına alındı.

İl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada polis ekipleri, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesine alınan malzemelerin, hastalar için kullanılmış gibi gösterip satın alınan şirkete geri verildiğini tespit etti. Aynı şirketin, ameliyathane malzemelerini yeniden hastaneye sattığı anlaşıldı.

Yürütülen teknik ve fiziki takip neticesinde, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilere dair operasyon başlattı. Operasyonda olayla ilişiği olan 6 şüpheli gözaltına alındı.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin bittikten sonra adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkarılan şüpheliler içerisinden hastanede ameliyathane teknisyeni olan A.C.Ç. ile şirket yetkilileri B.Y ve H.Ö., ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı. Gözaltına alınanlardan biri adli kontrol şartıyla 3 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğünce Cumhuriyet Başsavcılığımıza sunulan suç duyurusunda, üniversiteye bağlı Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde kullanılan bir kısım sarf malzemelerinin kullanılmadığı halde ilgili görevliler tarafından kullanılmış gibi gösterilerek söz konusu malzemenin, malzeme temin işi yapan şirkete verildiği ve söz konusu malzemenin tekrar hastaneye doğrudan temin yolu ile satılarak kamu zararına sebebiyet verildiğinin iddia edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaya başlanmıştır. Soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda Konya İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü tarafından şüpheliler hakkında fiziki ve teknik takip yapılmış, söz konusu malzemelerin alım satım işlemlerine ilişkin belgeler incelenmiştir. Yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile 6 şüpheli gözaltına alınarak ev ve iş yerlerinde arama yapılmıştır. Gözaltına alınıp Cumhuriyet Başsavcılığımıza sevk edilen 6 şüpheliden 3’ü tutuklanmış, 1 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 2 şüpheli ise serbest bırakılmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaya titizlikle devam edilmektedir.”

 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat