Gündem

Konut Kredilerine Sınırlama Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadele için başta konut ve otomotiv olmak üzere kredilerde sıkılaşma mesajı verdi.

Konut kredilerine yönelik ilk sıkılaşma adımı, 24 Ağustos tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından atıldı. BDDK’nın duyurduğu düzenleme ile ikinci konut kredilerinde kullanılabilir kredi değer oranı yüzde 75 oranında daraltıldı.

Sektör temsilcileri, kredi kullanımındaki düşüşün başlangıcının faiz oranlarının artışıyla meydana geldiğini ve BDDK’nın bu düzenlemesiyle birlikte bu düşüşün daha da belirginleştiğini dile getiriyor. Bu nedenle, son yapılan açıklamanın piyasa üzerindeki etkisinin sınırlı kalması bekleniyor.

TSKB Gayrimenkul Derneği Başkanı Makbule Yönel Maya, “2022 yılı itibarıyla başlayan bir konut kredilerinde sıkılaşma politikası vardı. Tarihin en düşük ipotekli satışlarını yüzde 19 ile 2022’de gördük. Bu oran 2023’te yüzde 20. Buradaki etki bir miktar yavaşlatıcı olacaktır özellikle yatırım amaçlı olanlarda. Ama çok ciddi bir etki öngörmüyorum çünkü kredili satışlar yılbaşından itibaren zaten çok sakindi.” dedi.

Konut kredilerinde özel bankalar ile kamu bankaları arasındaki faiz farkı giderek azalıyor. Kamu bankaları konut kredi faizi konusunda avantajlı olma pozisyonunu değiştiriyor.

Kamu ve özel bankaların konut kredilerinin birbirine yaklaştığını vurgulayan Maya, “Yılın başında özel bankalar aylık %2 seviyesinde faizle başlamıştı. Artık 2-3 arasını konuşuyoruz. Artık kamu özel farkını konuşamıyor olacağız. Bakan beyin açıklamasını destekler nitelikte kamu bankalarında da faiz oranı artırıldı.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu