Gündem

Bakan Koca Strep-A Bakterisi Hakkında Paylaşımda Bulundu

Bakan Koca, Strep-A bakterisine sebep olan enfeksiyon hakkında sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptı.

Söz konusu hastalık hakkında bazı önemli bilgilerden bahseden Koca, “Eylülden beri bazı Avrupa ülkelerinde ‘A grubu beta-hemolitik streptokok’ vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır.” sözlerinde bulundu.

Bakan Koca, Strep-a bakterisinin yol açtığı hastalığın, hasta bireylerin öksürme ve hapşırması yoluyla ortaya saçılan damlacıklara doğrudan maruz kalınması ya da mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunulması sonrasında elleri yıkamadan ağız, burun ya da göz temasıyla bulaşabileceğini kaydederek, şu sözleri ekledi:

“En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır. İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşıcılık artık söz konusu değildir.

Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa, normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acil’i arayın veya acil servise başvurun.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat