Gündem

Klimalı Ortamlarda Yaşayanlarda Ölüm Riski Daha Yüksek

Avustralya’da gerçekleştirilen bir incelemeye göre, büyük ölçüde soğutulmuş ortamlarda vakit geçiren bireylerin aşırı sıcak koşullara maruz kaldıklarında ölüm riskinin diğer insanlara kıyasla daha yüksek olduğu bulundu.

The Lancet Planet Health dergisinde sunulan araştırma sonuçlarına göre, Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’ne sonradan yerleşen göçmenler ile yerli halkın aşırı sıcaklara bağlı ölüm oranları ve altyapı imkanları kapsamlı bir şekilde karşılaştırılarak, en etkili sıcak hava koşullarıyla başa çıkma yöntemleri araştırıldı.

Bu çerçevede bilim insanları, 1980 ile 2019 yılları arasında, en az 3 gün boyunca 35 derecenin üzerinde seyreden sıcak hava dalgaları sırasında meydana gelen 32 bin ölüm vakasını analiz etti. Avustralya yerlileri, klimalı ortamlara sınırlı erişimleri olmasına rağmen, komşularına göre daha düşük aşırı sıcaklara bağlı ölüm oranlarına sahip oldular.

Araştırmacılar, açık alanlarda uzun saatler boyunca çalışan yerli halkın, bölgenin yüksek sıcaklık koşullarına daha fazla dayanıklılık geliştirdiğini belirtti. Buna karşılık bölgeye sonradan yerleşen nüfusun, klimalı ortamlarda geçici bir koruma sağladığı ancak vücutlarının aşırı sıcaklara karşı hassasiyetinin azaldığı için ölüm riskinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bölgedeki yerli halkın, günün en sıcak saatlerinde dış mekânda çalışmaktan kaçınma, kendiliğinden soğuyabilen yarı tropikal iklim şartlarına uygun yapılar inşa etme, serin saatlerde sosyalleşme ve doğal esintiden yararlanarak açık havada uyuma gibi davranışlarının komşuları tarafından uyum sağlanamadığı ifade edildi.

Araştırmacılar, sıcak hava dalgalarında soğutma sistemlerinin elzem olduğunu, ancak kısa süreli sıcak hava maruziyetinin insan vücudunu yaşadıkları iklim koşullarına adapte eden etkili bir yöntem olduğunu belirtti. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu