GündemSon Dakika

“Kırmızı Göz” Hastalığına Yakalananların Sayısı 86 Bini Geçti!

Pakistan’ın Pencap eyaletinde eylül ayında başlayan bulaşıcı “kırmızı göz” (konjonktivit) hastalığına yakalananların sayısı 86 bin 133’e çıktı.

Dawn gazetesinin haberine göre, ülkenin çeşitli eyaletlerinde bulaşıcı “kırmızı göz” hastalığına yakalananların sayısı endişe verici boyutlarda artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığının verilerine göre, eylülde bu zamana kadar bulaşıcı göz iltihabı hastalığına yakalananların sayısı 86 bin 133 olarak kayıtlara geçirildi.

Özellikle son bir haftada Pencap’ta 40 binin üzerinde vaka tespit edildi. Pencap eyaleti geçici hükümet Başbakanı Muhsin Raza Nakvi, bahse konu hastalık dolayısıyla özel ve devlet okullarında eğitime ara verildiğini duyurdu. Hayber Pahtunhva eyaletinde de “kırmızı göz” hastalığına yakalananların sayısı 16 olarak belirtildi.

Uzmanlar, “kırmızı göz” hastalığının fabrika, çarşı, pazar ve plazalar gibi ortamlarda ve yoğun nüfuslu şehirlerde hızla yayıldığını ifade ederek vatandaşlara uyarılarda bulundu. “Kırmızı göz” hastalığı vakalarında her yıl artış yaşandığını fakat bu yıl salgının yoğunluğunun fazla olduğunu kaydeden uzmanlar, vatandaşlardan önlemlere uymalarını istedi.

“Kırmızı göz” hastalığına yakalananlara, siyah gözlük takmasını tavsiye eden uzmanlar, bu kişilerin yataklarını ve kullandıkları eşyaları ayırmaları gerektiğinin altını çizdi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu