Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Kiraz sapı çayının faydaları arasında vücudunuz üzerinde anti-enflamatuar bir etkiye sahip olması, bu nedenle ağrıların giderilmesine yardımcı olması bulunur. Ayrıca böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir.

İçindekiler

Kiraz sapı çayının faydalarından ilki antosiyaninler ağrıyı azaltmaya yardımcı olmasıdır

Kirazları iltihaplı ağrı için doğal bir çare olarak kullanmak uygun bir seçenektir. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan çok çeşitli antioksidanlar ve bileşenler içerirler. Ayrıca kirazın sapları da besin değeri yüksek uçucu yağlar açısından oldukça zengindir. Bu bileşenler, interstisyel sistit semptomlarını azaltmaya, böbrekleri temizlemeye ve idrar yollarındaki taşları temizlemeye yardımcı olabilir.

Bu kirazlar ayrıca antosiyaninler ve flavonoidler gibi iltihap önleyici bileşikler sağlık ağı açısından da zengindir. Flavonoidlerin belirli kanser türlerini önlediği kanıtlanmıştır. Ayrıca sağlıklı beyin fonksiyonlarına katkıda bulundukları düşünülmektedir.

Pek çok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan bir pigment grubu olan antosiyaninler güçlü antioksidanlardır. Enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltırlar. Ayrıca kanser ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilirler. Bunun nedeni, bazı enflamatuar kimyasalların üretimini engellemeleridir. Ayrıca kemik metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olabilirler. Bu bileşikler ayrıca anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

Birçok çalışma kirazın antosiyanin açısından zengin olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdırlar. Ayrıca meyveler vitamin, mineral ve protein içerir. Kurutulmuş, taze veya dondurulmuş halde yenebilirler.

Bir çalışma, kiraz yemenin enflamatuar ağrıyı azalttığını buldu. Ek olarak, kolesterol seviyelerini düşürdüler. Antosiyaninlerin kardiyovasküler hastalıkları ve kanseri önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Bu bileşikler farmasötiklerde de kullanılmaktadır. Bazı enflamatuar kimyasalların sentezinde yer alan bazı enzimleri inhibe ettikleri gösterilmiştir. Ayrıca bağışıklık sistemini düzenlemeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve bağ dokularının sağlığını geliştirmeye yardımcı olurlar. Bu artrit muzdarip olanlar için önemlidir. Tamamlayıcı tıpta da kullanılabilirler.

Tart kirazları yüksek konsantrasyonda antosiyanin içerir. Araştırmacılar, bu antosiyaninlerin östrojen ve aromataz inhibitörlerinin kas-iskelet etkilerini azaltabileceğini bulmuşlardır. Ek olarak, artrit ile ilişkili ağrıyı azaltmaya da yardımcı oldukları düşünülmektedir.

Antosiyaninler, sayısız faydaları göz önüne alındığında, ilaç endüstrisinde ve sağlıklı gıda endüstrisinde birçok potansiyel kullanıma sahiptir. Antosiyaninlerin geleceği büyük umut vaat ediyor. Hücrelerimizi ve organlarımızı serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumak için de önemlidirler.

kiraz sapı çayının faydaları

Antienflamatuvar

Kilo vermeye veya artriti tedavi etmeye çalışıyor olun, kirazın birçok anti-inflamatuar faydası vardır. Bir antioksidandırlar ve vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengindirler. Ayrıca vücutta orta düzeyde ürik asitin korunmasına yardımcı olabilirler. Ayrıca kirazın kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı bilinmektedir. Aslında, yakın tarihli bir araştırma, artan polifenol tüketiminin kan basıncını düşürebileceğini buldu.

Kirazın sağlığa faydaları, tükettiğiniz kirazın çeşidine ve miktarına bağlıdır. Bazı araştırmalar, kirazların egzersiz sonrası iltihabı, oksidatif stresi ve ağrıyı azaltabileceğini bulmuştur. Diğer çalışmalar, kirazın kalp sağlığını koruduğunu ve uykuyu iyileştirdiğini öne sürdü.

Tart kirazları, osteoartritten kaynaklanan ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Bu antioksidanların osteoartritten kaynaklanan iltihaplanmayı %20 oranında azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmaya yardımcı olurlar.

Çalışmalar, kirazların bir polifenolik flavonoid bileşik sınıfı olan antosiyaninler içerdiğini bulmuştur. Antosiyaninler antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca antikanser özelliklere de sahiptirler. COX-1 ve COX-2 proinflamatuar enzimleri hedefleyerek kanser dönüşüm riskini azaltırlar. Ayrıca beyin sağlığını iyileştirdikleri de gösterilmiştir.

kiraz sapı çayının faydaları

Kirazların gut hastalığına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Gut, kandaki yüksek ürik asit seviyelerinden kaynaklanan bir durumdur. Bu meydana geldiğinde, eklemlerde kristaller oluşur. Bu meydana geldiğinde, ağrı şiddetlidir ve eklemler iltihaplanır. Kirazların gut ile ilişkili ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Kiraz sapı çayının faydalarından bir diğeri de adet dönemlerinde şişkinliğe karşı etkili olduğudur. Bu anti-enflamatuar özelliklerin, çeşitli kabızlık biçimlerinin tedavisinde de faydalı olduğu bulunmuştur. Ayrıca kiraz sapları iyi bir idrar söktürücüdür. Şişkinliği ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olabilecek potasyum tuzları içerirler. Ayrıca uygun böbrek fonksiyonunu desteklemede yardımcı olurlar.

Kiraz, antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye de yardımcı olabilir. Sistit, ödem ve selülit gibi çeşitli durumların tedavisine yardımcı oldukları bulunmuştur. Ayrıca gut, böbrek taşları ve romatizma gibi böbrek sorunlarının tedavisine yardımcı olabilirler.

Kiraz sapları, vazodilatör olan mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum şişliği hafifletmeye, kas ağrısını azaltmaya ve ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

kiraz sapı çayının faydaları

Diüretik

Kiraz sapı çayının faydaları arasında idrar söktürücü özelliğinin bulunması yer alır. Vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur, böylece idrar yolu enfeksiyonlarını ve böbrek taşlarını önler. Ayrıca antiinflamatuar ve antioksidan özellikler içerir.

Kiraz sapları yüksek konsantrasyonlarda fenolik ikincil metabolitler içerir. Bu bileşikler, hücrelerin oksidasyonunu sınırlamaya ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Ayrıca, kiraz saplarından elde edilen hidroalkolik ekstraktlar da benzer diüretik potansiyel göstermektedir.

Kiraz sapları, idrar yolu bozuklukları için geleneksel bir ilaç olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Preparatlar fitoterapide de kullanılmaktadır. Özellikle solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmede etkilidirler.

Bununla birlikte, kiraz saplarının fitokimyasal profili üzerine sadece birkaç çalışma yapılmıştır. Farmakolojik potansiyelinin altında yatan samimi mekanizmaları anlamak için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç vardır.

Bir çalışmada, kiraz saplarından elde edilen sulu ve hidroalkolik ekstraktlar diüretik aktiviteleri açısından değerlendirilmiştir. Sulu preparasyonun yüksek seviyelerde fenolik ve flavonoidlere sahip olduğu bulunmuştur. Hidroalkolik ekstrakt ayrıca önemli antioksidan aktivite sergilemiştir. Ek olarak, naringenin türevleri de yüksek konsantrasyonlarda ölçüldü.

Sulu ekstrakt, idrar çıkışında doza bağlı bir artış üretti. Bu artış, her üç doz için de istatistiksel olarak anlamlıydı. Ekstraktın tirozinaz inhibe edici potansiyeli de diüretik aktivitesine güçlü bir katkıda bulunmuştur.

Ekstrakla karşılaştırıldığında, kaynatma ayrıca daha güçlü bir idrar söktürücü etkiye sahipti. Kaynatma ayrıca tirozinaz inhibisyonu için daha yüksek bir güce sahipti. Ayrıca kiraz sapı kaynatma işleminin furosemide göre daha yüksek diüretik aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur.

Kiraz sapları üzerinde yapılan bir çalışmada naringenin türevlerinin de önemli bir antioksidan aktivite gösterdiği bulunmuştur. Ek olarak, hidroalkolik ekstrakt ayrıca en yüksek fenolik ikincil metabolit konsantrasyonlarına sahipti. Ayrıca kiraz sapları potasyumun idrarla atılımı üzerinde olumlu etki göstermiştir.

Kiraz sapları da ödem tedavisinde faydalıdır. Aslında kiraz sapları en popüler bitki çaylarından biridir. Bu bitki yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Kiraz saplarının sağlık yararları arasında böbrek taşlarını parçalama, su tutulmasını azaltma, böbreklerin düzgün çalışmasını destekleme ve selülitle mücadelede yardımcı olma yeteneği yer alır.

kiraz sapı çayının faydaları

Kiraz sapı çayının faydaları arasında böbrek taşlarını önlemesi de bulunur

Kiraz sapı çayının faydalarından biri de idrar söktürücü etkisi olması ve vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olması düşünülmektedir. Ancak bu dehidrasyona neden olabilir. Çay genellikle saplardan yapılır ve tüketilmeden önce güneşte kurutulur.

Böbrek taşları, idrar yollarında mineral birikmesi olduğunda oluşur. Bu mineraller kristalleri oluşturmak için bir araya toplanır. Bu, idrar çok asidik olduğunda veya kalsiyum ve oksalat konsantrasyonu çok yüksek olduğunda ortaya çıkabilir.

Kiraz sapları etkili bir idrar söktürücüdür ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca antioksidanlar ve potasyum tuzları içerirler. Bu, vücuttaki toksinleri atarak böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur.

Kiraz sapları yüzyıllardır fitoterapide de kullanılmaktadır. Bu otlar nispeten ucuzdur ve kolayca temin edilebilir. Ancak, iyi araştırılmamış ve düzenlenmemiştir. Sonuç olarak, bazı bitkisel ilaçlar böbrekler için zararlı olabilir. Araştırma eksikliğine rağmen, bu bitkiler geleneksel tıp olarak çok popülerdir. Genellikle çay veya meyve suyu olarak alınırlar. Ayrıca genellikle diğer bitkilerle birleştirilirler.

Kiraz saplarının farmakolojik özellikleri nadiren çalışılmıştır. Çoğu çalışma, bitkinin idrar söktürücü özelliklerine odaklanmıştır. Bununla birlikte, birkaçı bitkinin böbrek fonksiyonları ve idrar pH’ı üzerindeki etkilerini inceledi. Ancak bu çalışmalar farklı şekillerde yürütülmüştür ve bitkinin etki şekline dair net bir anlayış yoktur.

Bir deneyde, çörek otunun sulu özü, sıçanlarda kalsiyum oksalat kristallerinin oluşumunu azalttı. Bu böbrek taşının en yaygın türüdür. Ancak java çay grubu için taş boyutunu küçültme oranı daha düşüktü.

Kaynatmanın furosemidden daha iyi bir diüretik aktiviteye sahip olduğu bulundu. Ayrıca üstün tirozinaz önleme potansiyeline sahipti. Bu, kaynatma işleminin daha fazla Na+ ve K+ iyonları atılımı sergilemesi gerçeğiyle de desteklenmiştir.

Kiraz sapı çayının faydaları hakkında çok fazla araştırma olmasa da antioksidan ve antiinflamatuar bileşikler içerdiğine dair kanıtlar vardır. Bu özellikler onları kirazın değerli bir tıbbi parçası yapar. 

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir