Gündem

Kene 2 Can Aldı, Bu Dönemde Ciddi Artışlar Bekleniyor

Doç. Dr. Faruk Karakeçili, havaların ısınmasıyla birlikte keneyle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında ciddi artışlar yaşandığını belirtti.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, kene vakalarıyla lgili; “Bu yıl 21 hastadan 2 ölüm vakamız meydana geldi.” ifadesini kullandı.

Dr. Karakeçili, bu zamana kadar 21 şüpheli vakanın hastaneye başvurduğunu ve KKKA’nın genellikle havaların ısınması ve kenelerin aktifleşmesi ile nisan-mayıs aylarında hızla artmaya başladığını, bu sene de özellikle nisan ayında çok sayıda kene vakası görmeye başladıklarını dile getirdi.

Mayıs’ta havaların biraz daha soğuk ve yağışlı gitmesi nedeniyle artışların bir miktar kırıldığını söyleyen Karakeçili, “Şu ana kadar hastanemizde şüphe üzerine takip ettiğimiz hasta sayısı 21’dir. Bunlardan 5’nin sonucu kesinleşmedi birkaç tane negatif hastamız var ama 10’unun üzerinde kesin tanı koyduğumuz pozitif hastamız var.” diye konuştu.

Havaların yağışlı ve soğuk geçmesi nedeniyle mayıs ayında vakalarda bir miktar düşüş yaşandığını aktaran Karakeçili, “Ben özellikle vakaların haziran ve temmuz ayalarında pik yaptığı döneme dikkat çekmek istiyorum. Muhtemelen bu dönemlerde çok ciddi artış göreceğiz. Bu yıl 21 hastadan maalesef 2 tane (Giresun ve Bingöl’den gelen hastalar) ölüm vakamız meydana geldi. Çok hızlı ilerleyen ve tüm müdahalelere rağmen yanıt vermeyen hastalarımız da oldu.” dedi.

KKKA bulgularının grip hastalığı ile benzediğini belirten Karakeçili, şu bilgileri aktardı; “Hastalarımıza önerimiz, özellikle belirtilerini çoğunlukla bir griple karıştırabiliyorlar. Hastalar, şiddetli başağrısı, ateş, kas eklem ağrıları, halsizlik, ilerleyen ağır vakalarda burun ve ciltte kanamalarla görebiliyor. Bu tarz böyle basit şikayetlerde bile kırsal bölgelerdeki insanlar özellikle hayvanlarla temas halindeyse sağlık kurumuna başvurmaları gerekiyor.”

“Kapalı ayakkabılar giyilmeli”

Doç. Dr. Faruk Karakeçili, vatandaşların KKKA’ya karşı dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizerek şu açıklamayı kaydetti; “Korunma örenimiz ise özellikle bu indesin böcek kovucu ilaçlar işe yarıyor. Pantolon paçalarına ve elbiselere sıkılabilir. O bölgede yaşıyorsa mutlaka pantolon paçalarının çorap içine sokulması çok iyi bir önlem oluyor. Kene üzerimize geldiğinde özellikle açık renk kıyafet giyilmesinde fayda var. Sandalet değil de kapalı ayakkabılar giyilmesi genel tedbirler arasında.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat