Gündem

Kan Stokları Kritik Seviyede: Kalp Ameliyatlarının Yüzde 30’u Erteleniyor

Türkiye’nin kan stokları neredeyse bitmek üzere. Geçtiğimiz günlerde Kızılay, kan stoklarının kritik seviyenin altığına düştüğünü söyleyerek vatandaşlara kan bağışı çağrısı yapmıştı.

Kan eksikliğinin birtakım kalp ameliyatlarını gerçekleştirme konusunda büyük sorun teşkil ettiğini ifade eden Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, ameliyatların ertelendiğini vurguladı. Durumu “Tıkanmış durumdayız. Belli ameliyatları yapamaz hale geldik.” sözleriyle özetleyen Bozkurt, 3 tane büyükşehirde yapmış olduğu görüşmelerde ameliyatların en az yüzde 20 ile 30’unun ertelendiğini ifade etti.

Durumu Acil Olmayanın Ameliyatı Erteleniyor

En çok kana ihtiyacın olduğu kalp ameliyatları pek çok merkezde ertelenmek zorunda kalırken Bozkurt, hastaların aciliyet durumları doğrultusunda ameliyatlara devam edildiğini de sözlerine ekledi. Bozkurt, “Bir açık kalp ameliyatında minimum 4 tane kan kullanılıyor. Öncesinde hazırlayamazsak ameliyatı yapamıyoruz.” söylemlerinde bulundu.

Bozkurt, başta İzmir olmak üzere özel hastanelerde oldukça büyük problem olduğunu ifade ederken İstanbul Avrupa Yakası’ndaki çok büyük bir hastanede geçtiğimiz hafta günü belirlenen birçok ameliyatın ertelendiğini söyledi.

Bozkurt, “Bazı yerlerde ameliyatlar durma noktasına geldi.” ifadelerini kullanarak Ankara’daki hastanelerde de çok ciddi sıkıntıların yaşandığını kaydetti.

Kızılay’ın stratejisi

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, sorunun üstesinden gelebilmeleri için Kızılay’ın strateji değiştirmesi gerektiğini söylüyor.

Bozkurt, “Eskiden büyük merkezlerde, kanı hasta yakınlarından temin edip bunu kendimiz hazırlayıp işleyip kullanabiliyorduk. Kızılay daha sonra bir strateji değişikliği yaptı.” söyleyerek Kızılay’ın kan kullanımının büyük çoğunluğunu kendisinin yaptığını aktardı. Bunun yanı sıra kalp ameliyatları haricinde diğer branşlardaki ameliyatlar da kan stoklarının yetersizliğinden dolayı erteleniyor. (Kaynak: NTV)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu