Gündem

Kamuda Servisler Kaldırılacak mı? Yeni Seçenek Gündemde

Hükümet tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamında kamuda servislerin kaldırılması kararı tepkiyle karşılanmıştı. Edinilen bilgiye göre, bu karar gözden geçirilecek. Söz konusu uygulamanın kurum ve kuruluşların inisiyatifine bırakılması gündemdeki yerini koruyor.

Kamuda servis uygulaması 9 yıldır, toplu sözleşme ile imza altında. 2015 yılında 3. dönem toplu sözleşmesi ile imza altına alınan servis uygulamasından Türkiye genelinde 120 bin memur yararlanıyor. 13 Mayıs’ta açıklanan kamuda tasarruf tedbirleri çerçevesinde servislerin kaldırılması kararına birçok sendika itiraz etti. Toplu sözleşme hukukun askıya alındığını savunan sendikalar, iptali için Danıştay’a başvuruda bulundu.

“TEPKİLER SÜRÜYOR”

Bahsi geçen karar yalnızca kamu çalışanları tarafından değil, servisçi esnafı tarafında da tepkiyle karşılandı. Ankara’da 7 bin 328 servis aracının 5 bini kamu personelini taşırken İstanbul’da bu rakam 4 bin, İzmir’de ise 600. 17 ilin servis odası temsilcileri geçen ay Ankara’da “Servisimi dokunma” eylemi yapmış kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.

“UYGULAMA KURUM VEKURULUŞLARA BIRAKILABİLİR”

Tasarruf tedbirleri kapsamında alınan, kamuda servislerin kaldırılması kararının yeniden gözden geçirilmesi planlanıyor. Elde edilen bilgiye göre; uygulama kurum ve kuruluşların inisiyatifine bırakılabilir. (NTV- Sibel Can)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat