Gündem

Kamu Çalışanlarının Gözü Yeni Zam Teklifinde

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin süreci yakından takip ettiği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, Kamu İşveren Heyetinin yarın yeni bir zam teklifinde bulunması bekleniyor.

1 Ağustos’ta başlayan Toplu Sözleşme görüşmeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğiyle devam ediyor. 11 hizmet koluna ait tekliflerin tasnifi ve kamu görevlilerine ilişkin taleplerin ön müzakeresiyle ilerleyen görüşmelerde, Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini sunmasıyla pazarlık aşamasına geçilmişti. Hükümet tarafından gelen zam teklifi şöyleydi; 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5.

Bu zam teklifini yeterli bulmayan sendikalar, Kamu İşveren Heyetine yeni teklif çağrısında bulunmuştu. Öte yandan memur ve memur emeklisi yapılacak yeni zam teklifine odaklanmışken, diğer yandan hizmet kollarının talepleriyle ilgili müzakerelere de devam ediliyor. Müzakerelere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katılımı beklenirken, bugün 6 hizmet kolunun taleplerinin görüşüleceği bilgisi geldi.

Sahip olduğumuz sınırlı süreyi çok verimli kullanmalıyız”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine, Kamu İşveren Heyetinin zam teklifinin beklentilerinin çok uzağında olduğunu ve yapılan teklifin ekonomik gerçeklerle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Beklentilerin çok altında gelen zam teklifinin toplu sözleşme masasının motivasyonunu düşürdüğünü belirten Memur-Sen Genel Başkanı Tonbul, açıklamalarına şöyle devam etti; “Toplu sözleşme görüşmelerinde müzakereler 22 Ağustos’ta sona erecek. Bu bakımdan önümüzde sayılı günler var. Kamu İşverenin yeni teklifini yarın sunması gerekiyor ama hiç vakit kaybetmeden bugün de sunabilir. Sahip olduğumuz sınırlı süreyi çok verimli kullanmalıyız. Kamu İşvereni, müzakere takvimindeki son 6 günü göz önünde bulundurarak, beklentileri karşılayacak bir teklifle masaya gelmeli. Sözleşmenin mutabakatla imzalanmasının yolunu açmalı.”

Memur-Sen’in talepleri şöyleydi;

7. Dönem Toplu Sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep etmişti. Yetkili konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam istemişti. (Kaynak. AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat