Gündem

Kalp Pili Takılan 103 Yaşındaki Kadın Sağlığına Kavuştu

Konya’da acil servise baş dönmesi ve bayılma şikayetiyle başvuran 103 yaşındaki Ayşe Ağaç, kalıcı bir kalp pili implantı sayesinde kendi günlük yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma geldi.

Karapınar ilçesinde yaşayan 103 yaşındaki Ayşe Ağaç, baygınlık, baş dönmesi ve halsizlik şikayetiyle Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne başvurdu.

Yapılan tetkikler sonucunda Ağaç’ın nabzının dakikada 20 atıma kadar düştüğü tespit edildi. Yaşlı kadına, NEÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Lütfü Sertdemir tarafından kalıcı bir kalp pili implantasyonu gerçekleştirildi. Hasta, hastanede iki gün boyunca gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

“İLERLEYEN YAŞLARDAKİ HASTALAR İÇİN KALP PİLİ RİSKLİ”

Operasyonu gerçekleştiren Dr. Sertdemir, nabzı çok düşük hastalar için kalp pili ihtiyacının doğabileceğini ifade etti.

Acil servise başvuran yaşlı kadının yapılan tetkiklerinde nabzının çok düşük olduğunu tespit ettiklerini anlatan Sertdemir, “Hastamıza acil şartlarda kalp pili implante ettik. Tedaviden fayda gördü. Şu an herhangi bir şikayeti yok. Normalde bu yaşlardaki hastalara çok nadir pil takılmaktadır. Bu tür hastalarda nabız düştüğünde yaşı yüksek olduğu için işlem yapmak riskli görülmektedir.” dedi.

Sertdemir, birinci ay kontrolünde hastayı sağlıklı gördüklerini belirterek, “Hastamızın bayılma şikayetlerinin olmadığı ve günlük işlerini yapabilir duruma geldiğini tespit ettik. Genel durumu gayet iyi. Son 2 yıldır hasta yatağa bağımlıymış. Şu an en azından kendi işlerini görebilir vaziyete gelmiş durumda.” şeklinde konuştu.

Ameliyattan sonra Çumra ilçesindeki oğlunun yanında istirahat eden Ayşe Ağaç, sol omzunda hafif ağrı hissettiği belirterek, “Çok şükür iyiyim. Ameliyatım çok iyi geçti. Allah razı olsun doktorumuzdan, tedavisi bana iyi geldi.” ifadelerini kullandı.

Adem Ağaç ise annesinin pil takıldıktan sonra iyileştiğini ifade etti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu