Gündem

Kabine Bugün Toplanıyor: Gündem Memur Zammı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşecek olan kabine toplantısında, iç ve dış politikaların yanı sıra memur zammı da ele alınacak. Beştepe’de toplanacak olan kurul, Sayın Cumhurbaşkanının Macaristan ziyaretinin hemen ardından toplantıya başlayacak.

Yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisinin 2024-2025 mali ve sosyal haklarının belirleneceği Toplu Sözleşme görüşmeleri masanın en önemli gündem başlığından biri olacak. Bunun dışında masada yer alacak diğer konular, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti güçleri ile Birleşmiş Milletler güçlerinin adadaki gerginliği, gençlere vergisiz telefon ve ekonominin 3 yıllık yol haritası da toplantının gündeminde olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ BU TOPLANTIYI BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği toplantının en önemli gündem maddelerinden biri, memur ve memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranları olacak. Toplu Sözleşme görüşmelerinde henüz bir anlaşmaya varılamadı. Toplantıda, memur zammı süreciyle ilgili son durum gözden geçirilecek ve zam pazarlığına ilişkin atılabilecek ek adımlar incelenecek. Beştepe’deki toplantının diğer önemli bir konusu da enflasyonla mücadele olacak. Hedeflenen seviyenin oldukça üzerinde olması nedeniyle atılan adımların sonuçları tartışılacak. Eylül ayında açıklanması beklenen “Orta Vadeli Program” ile ilgili çalışmalar görüşülecek. Ayrıca, enflasyonu düşürmek için alınabilecek yeni tedbirler de masada yer alacak.

KKTC-BM GERGİNLİĞİ MASADA OLACAK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Birleşmiş Milletler arasında yaşanan Pile Köyü’ne geçişin yol gerginliği de kabinede müzakere edilecek. Ankara, KKTC’nin Türklerin ve Rumların birlikte yaşadığı Pile Köyü’ne geçişi kolaylaştırmak için başlattığı yol çalışmasını, Birleşmiş Milletler’in engelleme girişimine sert tepki göstermişti. Toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti güvenlik güçleri ile BM güçleri arasında yaşanan gerginliğin ardından son durum değerlendirmesi yapılarak, KKTC’ye verilecek destek konuşulacak. Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler masada konuşulacak bir diğer gündem maddesi. Rusya’nın Tahıl Koridoru anlaşmasından çekilmesinden sonra geçtiğimiz hafta ilk gemi Ukrayna limanından ayrıldı. Tahıl sevkiyatının devam etmesine yönelik alternatifler toplantıda konuşulacak. Ayrıca, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin seyri de değerlendirilecek.

DEPREMZEDE VATANDAŞLARA VERİLECEK DESTEK TOPLANTININ GÜNDEM MADDESİ

Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın toplantıdaki son konusu da deprem bölgesinde inşa edilecek yeni konutlar olacak. Depremzede vatandaşlara verilecek destek ve olası afetlere yönelik yeni tedbir planları da toplantıda ele alınacak. Terörle mücadele konusunda da son durum değerlendirmesi yapılacak olup, güvenlik güçlerine verilecek talimatlar da belirlenecek. (Kaynak: TRT)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu