Gündem

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fransa’daki Olayların Ardından ‘Sosyal Medya’ Soruşturması Başlattı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fransa’da meydana gelen olaylar sonrasında sosyal medya üzerinden yapılan provakatif paylaşımlara soruşturma başlattı.

Fransa’da 17 yaşındaki sürücü Nahel M.’nin polis tarafından öldürülmesiyle beraber ülkenin her yanında geniş çaplı protesto olayları patlak verdi. Bu olaylar sonucunda mağazaların ve araçların ateşe verilmesi gibi şiddet eylemleri dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Sosyal medyada ise benzer olayların Türkiye’de de yaşanabileceği yönünde çeşitli paylaşımlar yapıldı.

Bu paylaşımların ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Savcılık tarafından yapılacak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde Fransa’da meydana gelen olaylar ile ilgili olarak benzer olayların ülkemizde yaşayan mülteciler açısından da olabileceği yönünde halkı kin ve düşmanlığa tahrik içeren, yanıltıcı, gerçek dışı ve yanlış algı oluşturarak kamu düzenini ve kamu barışını bozmaya yönelik provokatif ve manipülasyon içeren paylaşımlar yapan sosyal medya hesaplarının tespiti ile suç ve suç unsuru bulunan paylaşım yapan, açıklama ve yayın yapan şüpheliler hakkında re’sen soruşturma başlatılmış olup şüphelilerin tespiti için emniyete müzekkere yazılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat