Sağlık Makaleleri

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak, sağlığımız için faydalı olan bir dizi besin içerir. Ispanağın faydaları arasında kemik sağlığını desteklemesi ve kalsiyumu emmek için çok önemli bir besin olan D Vitamini içerir. Ispanağın yüksek vitamin içeriği, akciğer ve kolon kanseri de dahil olmak üzere kanseri önlemeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilir. Ispanak ayrıca kan basıncını düşüren bir besin olan nitrik asit açısından da zengindir.

ispanağın faydaları nelerdir?

Peki, Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanak, vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca vücudun hasarlı dokuyu onarabilen kolajen oluşturmasına yardımcı olan C vitamini bakımından da yüksektir. Ek olarak, ıspanak, iyileşme süreci için önemli olan demirin emilimini artırabilir. Ayrıca ıspanak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Ispanak son derece besleyicidir ve smoothie’ler, patates kızartması ve fırınlanmış ürünler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde tüketilebilir. Sağlıklı bir cilt için önemli olan A, C, E ve K vitaminlerini içerir.

İnsülin duyarlılığını azaltır

Ispanak, vücudu insülin direncinden koruyan antioksidanlar içerir. Vücut, kan şekeri seviyelerini yönetmek için insülin kullanır, ancak glikoz seviyeleri çok yüksekse insülin etkili bir şekilde çalışamaz. Bu durum vücudun normalden daha az insülin üretmesine veya hiç çalışmamasına neden olur. Şeker hastaları yorgunluk, iştahsızlık ve nemli çarşaflar gibi semptomlar yaşayabilir. Diyabet, sağlıksız olmasının yanı sıra göz problemlerine de yol açabilir.

Bir çalışma, ıspanak nitrat diyet takviyesinin model farelerde insülin direncini önemli ölçüde azalttığını buldu. Ayrıca nitrik oksit ve ET-1 düzeylerini artırdı, serum kolesterolünü düşürdü ve yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü artırdı. Bu sonuç, yüksek yağ ve fruktoz alımının neden olduğu diyabet ve diğer kronik hastalıkların önlenmesinde ıspanağın faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

ispanağın faydaları nelerdir?

Lipid peroksidasyonunu azaltır

Ispanak mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve ıspanakta bulunan büyük miktarda A vitamini, lutein ve b-karoten, oksidatif stresi azaltmaya ve vücudu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı popülasyonlarda daha düşük kanser riskleri ile ilişkili olan folatları da içerir. Özellikle antioksidan bileşik luteinin genç hastalarda kolon kanseri riskini azalttığı bilinmektedir. Ispanakta bulunan diğer bileşiklerin de kanser önleyici etkileri olduğu bilinmektedir.

Oksidatif stres, artan lipid peroksidasyon seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir ve polifenol bakımından zengin sebzelerin artan tüketiminin oksidatif stres riskini azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, hiperlipidemik sıçanlarda ıspanağın antioksidan özelliklerini değerlendirdik. Toplam polifenol içeriğini, oksijen radikali absorbans kapasitesini, hücresel antioksidan aktiviteyi ve antijenotoksik aktivitenin yanı sıra kan ve karaciğer lipid profillerini ölçtük. Ek olarak, ıspanağın serbest radikal seviyeleri ve lipid peroksidasyonu üzerindeki etkisini değerlendirdik.

ispanağın faydaları nelerdir?

Kanser riskini azaltır

Ispanak harika bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Ayrıca lif ve folat içerir. Ek olarak, mükemmel bir magnezyum ve demir kaynağıdır. Aynı zamanda kanser hücreleriyle savaşan iyi bir beta-karoten kaynağıdır. Ayrıca ıspanak, kanserle mücadele özelliklerine sahip lignanlar ve klorofiller içerir.

Bu yapraklı sebze, sağlıklı kemikler için gerekli olan iki besin maddesi olan kalsiyum ve K vitamini bakımından da yüksektir. Ayrıca osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Ispanağa ek olarak bol miktarda kepekli tahıl, fasulye ve keten tohumu yemek kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmacılar, ıspanağın, taş oluşumundan kaynaklanabilecek böbrek taşlarını önleyebileceğini de bulmuşlardır.

ispanağın faydaları nelerdir?

Hastalıktan iyileşmeyi iyileştirir

Ispanak, hastalıktan iyileşmeyi iyileştirebilen besleyici bir besindir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. İltihabı önlediği ve mukoza zarlarını güçlendirdiği bilinen A vitamini bakımından yüksektir. Bu vitamin aynı zamanda hastalıklarla savaşmaktan sorumlu olan beyaz kan hücrelerinin birincil bileşeni olması ıspanağın faydaları arasında yer alır.

Ispanak ayrıca güçlü kemikler ve dişler oluşturmak için gerekli olan kalsiyum bakımından da yüksektir. Ancak ıspanak ayrıca oksalik asit adı verilen ve kalsiyum emilimini engelleyen bir madde içerir. Kalsiyum oksalik asit ile birleştiğinde, böbrek taşlarına neden olabilen çözünmeyen personel sağlık tuz kristalleri olan oksalatlar oluşturabilir.

Sızdıran bağırsak sendromu geliştirme riskini azaltır

Ispanağın faydaları saymakla bitmez. Sızdıran bağırsak sendromunun arkasındaki teori, bağırsak astarının tehlikeye girerek toksinlerin ve bakterilerin kan dolaşımına girmesine izin vermesidir. Bu, GI rahatsızlığı da dahil olmak üzere bir dizi semptoma neden olabilir. Neyse ki, sızıntılı bağırsak sendromu geliştirme riskini azaltmanın birkaç yolu vardır.

İlk adım, bağırsaklarınızdaki mikrobiyomu iyileştirmektir. Sızdıran bağırsak sendromu, çok çeşitli kronik hastalıklara yol açabilir. Sızdıran bağırsak sendromunun belirli bir nedeni olmasa da, belirli faktörlerin bir kombinasyonu riskinizi artırabilir.

Son dakika personel sağlık ve aradığınız tüm sağlık makalelerine Sağlık Ağı ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu