Gündem

İngiltere’den Elektronik Sigara Teşviği

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, ülkedeki sigara içme oranının azaltılması için tasarlanan ulusal program çerçevesinde, 1 milyon sigara içicisinin sigaralarını elektronik sigaralarla değiştirmesinin teşvik edileceği açıklandı.

Söz konusu açıklamadaki programın dünya üzerinde bir ilk olduğuna vurgu yapılarak, bu doğrultuda, İngiltere’deki sigara içenlerin yaklaşık 5’te 1’ine bu alışkanlığı bırakmalarını sağlayacak davranış desteği dışında elektronik sigara başlangıç kiti sunulacağı aktarıldı.

Hükümetin, 2030 yılına dek İngiltere’de sigara içme oranını yüzde 5 seviyelerinin altına düşürmeyi taahhüt ettiğini anımsattığı açıklamada, hamile kadınların sigarayı bırakmaları konusunda kolaylık sağlamak adına mali teşviklerin sağlanacağı ifade edildi.

Bunun yanı sıra, söz konusu açıklamada, İngiltere’de 5,4 milyon vatandaşın aktif olarak sigara kullandığı ve bu durumun önlenebilir hastalık ve ölümlerin en büyük sebebi olmaya devam ettiği ifade edilerek, son veriler doğrultusunda, bütün kanser sebepli ölümlerin 4’te 1’inin sigaradan dolayı olduğunun tahmin edildiği bildirildi. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu