Sağlık Makaleleri

İlkokul Çağına Giren Çocuklarda Psikolojik Durum Önemli

Çocukların ilkokula başlamaya hazır olup olmadığının belirlenmesi için uzmanlar tarafından çeşitli testler uygulanabiliyor. Eskişehir Özel Ümit Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Mustafa Arı, bu konuda uygulanan testlerin ailelere yol gösterdiğini söyledi.

Birinci sınıf dönemi çocuklar için çok ciddi psikolojik zorlukların başladığı zamanlardır. Arı, “Gerek derslerde başarısızlık gerek sosyal adaptasyon sorunları çocuklarda okuldan soğuma durumu oluştururken, diğer yandan uzun vadede psikolojik problemlerin de önünü açabiliyor.” şeklinde konuştu.

İlkokul Dönemi

Arı, “Bu testler; okula hazırlanırken olması gereken fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri değerlendirmekte kullanılır. Eskişehir Özel Ümit Hastaneleri bünyemizde uzman psikologlarımız tarafından bu testi uygulamaktayız” ifadelerini kullandı.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nörolojik bir hastalıktır. DEHB semptomları üç genel kategoriye ayrılır; dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik. DEHB olan birinin başarılı olması veya belirli bir başarı elde edebilse de tam kapasitesini kullanabilmesi mümkün değildir. Arı; “Dikkat testleri: dikkat, hiperaktivite, dürtüsellik ve zamanlamayı aynı anda ölçen testlerdir. Uzmanlar bu testin dönem ortası ve dönem sonu değil eğitim öğretim yılı başlamadan yapılmasının daha doğru olduğunu belirtmektedirler. Bu testler Eskişehir Özel Ümit Hastaneleri bünyemizde uzman psikologlarımız tarafından uygulanmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat