Gündem

Almanyada İlaç Sıkıntısı: Her İki Reçeteden Birini Etkiliyor

Almanya’da ilaç tedarikinde yaşanan sıkıntı, her gün yaklaşık 1.5 milyon kişiyi etkiliyor.

Nordrhein Eczacıları Birliği Başkanı Thomas Preis, Alman kamu yayıncısı ARD’ye yaptığı açıklamada, her iki reçeteden birinde tedarik sıkıntısı yaşandığını vurgulayarak, “Bu, Almanya’da her gün 1,5 milyon insanın tedarik darboğazından etkilendiği anlamına geliyor.” dedi.

Preis, bunun da eczanelerde çok fazla iş yükü yaşanmasına sebep olduğunu ifade ederek, antibiyotiklerin çok az olması nedeniyle tedarik sürecinde sıkıntıların yaşandığını ifade etti.

Ülkede doktorların çoğunlukla patent koruma süresi dolan ilaçları yazdığını ifade eden Preis, bu ilaçların da giderek az bulunduğunu açıkladı. Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ise bu yıl geçen kışa göre ilaç tedarikinde daha iyi durumda olacaklarını savundu.

Lauterbach, ilaç üreticileriyle iletişim halinde olduklarını ve üreticilerin 7 gün 24 saat çalıştıklarını söylerek, “Üretim büyük ölçüde artacak.” şeklinde ifade etti. Almanya’da ilaç tedarik sıkıntısına karşı yasa çıkarıldığına dikkat çeken Lauterbach, yasanın etkisini göstermesi için zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Lauterbach, ilaç üretiminin Almanya’da yapılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, yeni bir tesisin inşa edilmesinin de zaman aldığını söyledi. (Kaynak: AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu