Gündem

Hemşirelik Fakültesi Öğrencilerinden Hasan Can Çoban, Kalp Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti

Aynı yurtta kalan bir diğer öğrenci ise yaşananları sosyal medya aracılığıyla anlattı:

“Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Hasan Can Çoban spordan sonra yurduna döndüğünde kalbinde ağrı hissediyor. Üniversitenin Sıhhiye’deki yurdunda kalan Çoban, ağrısının artmasının ardından hastaneye gitmeye karar verdi. İntörn hekimlerin kaldığı kattan geçerken Çoban fenalaşarak yığılıyor. İntörn hekimler, koridorda ilk müdahaleyi yapıyor.

 

Mavi kod bozuk

İntörn hekimler hemen mavi kodu arıyorlar. Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracı olan mavi kod (2222) çalışmıyor.

 

İftar çadırları ambulans yurda giremedi

İhmal zinciri mavi kodla sınırlı değildi. Öğrenciler mavi kod çalışmayınca hemen ambulans çağırdılar. Yurdun kapısına kadar gelen ambulans, yurdun girişine kurulan iftar çadırlarından dolayı yurda giremedi.

 

Karşıdaki hastaneye yardım istemek için giden üniversitelilere doktorlardan ilk yanıt olumsuz oluyor. İkinci kez gittiklerinde kendileriyle beraber yurda bir doktor geliyor. Bu sırada ambulans da yurda girince Çoban’ı ambulansla hastaneye götürüyorlar.

Ancak tüm müdahalelere rağmen Çoban yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat