featured

Hemşire Ömür Erez’in Öldürülmesine İlişkin 3 Sanık Hakim Karşısında

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, tutuklu sanık Rahmi Uygun, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Diğer tutuklu sanıklar Musa Teymur ve Yücel Özcan ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşmada müşteki avukatı, sanık Uygun’un savunma yapacağı sırada diğer tutuklu sanıkların salondan çıkarılmasını talep etti. Mahkeme heyetinin talebi kabul etmesi üzerine sanıklar dışarı çıkarıldı. Uygun, diğer sanıkların salondan çıkartılmasına tepki gösterdi. Savunma yapmak istemediğini belirten Uygun, adil olmayan bir duruşmaya katılmak istemediğini dile getirerek SEGBİS salonunu terk etti.

Salona yeniden alınan sanık Özcan, ameliyat olacağı sırada Rahmi Uygun’un kendisini ziyarete geldiğini, olayla hiçbir bağının olmadığını, maktulün ölümüne üzüldüğünü, olaydan haberinin olmadığını söyledi. Sanık Teymur ise olaydan bir gün önce Özcan’ın kendisini arayarak, Konya’dan gelecek arkadaşı Uygun’u araçla otogardan alıp Kartal’a götürmesini istediğini aktardı.

Önceden tanımadığı Uygun’u Kartal’a götürüp yanından ayrıldığını, kendisinin de bir kafede oturduğunu anlatan Teymur, Uygun’un üzerinde herhangi bir silah görmediğini ifade etti.

Bir süre sonra tekrar arabaya binen Uygun’da panik hali görmediğini dile getiren Teymur, olayı polislerce yakalanınca öğrendiğini öne sürdü. Musa Teymur ve Yücel Özcan, tahliyelerini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Musa Teymur ve Yücel Özcan’ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Heyet, cumhuriyet savcısının esas hakkındaki görüşünü açıklaması ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ertelendi.

Ömür Erez’in katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık Rahmi Uygun’un “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, “ruhsatsız silah bulundurma” suçundan ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, Uygun’a yardım ettiği iddia edilen diğer şüpheliler Musa Teymur ve Yücel Özcan’ın ise “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Kartal’da 20 Ocak 2022’de yaşanan olayda, ​​​​​​​Topselvi Mahallesi Kartal 10 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli hemşire Ömür Erez, Rahmi Uygun (39) tarafından sağlık merkezi içinde silahla vurularak öldürülmüştü. Olayın ardından kaçan Uygun ile ona yardım ettiği belirtilen Teymur ve Özcan yakalanmıştı.

Hemşire Ömür Erez’in Öldürülmesine İlişkin 3 Sanık Hakim Karşısında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir