Sendika

Hekimsen 11 Temmuz’da İş Bırakıyor

Hekimsen 11 Temmuz 2023’te İş Bırakma Kararı aldı. Alınan karara ilişkin yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Hekimsen Temmuz Ayı İş Bırakma Eylem Kararı: Hekimsen 11 Temmuz 2023 tarihinde tüm kamu hastaneleri ve sağlık kuruluşlarında acil servisler, yataklı servisler, yoğun bakım üniteleri ve acil ameliyatlar dışında iş bırakma kararı almıştır.

Hekimlerin gelir düzeyleri ve alım güçlerinde yıllardır düzenli bir aşınma gerçekleşmiş, artık hekimlerin gelirleri, kamu işçisinin gelirleri ile kıyaslanır hale gelmiştir.

Mevcut durum, hekimlik mesleğine değer verilmemiş olmasının bir tezahürüdür. Sadece hekimlerin değil, tüm kamu çalışanlarının  ücretlendirilmesinde ipin ucu kaçmış, işler arap saçına dönmüştür. Eğitim, teknik bilgi, iş zorluğu, mesleki risk ve sorumluluk gibi kıstaslar göz ardı edilerek hekimlik değersizleştirilmiştir.

Kamu işçilerine yapılan son maaş zammı ile memur maaşının çok üzerine çıkması ve hatta Ocak ayından geçerli olarak geriye dönük fark ödenmesi ile eğitimli kamu çalışanı olan memurlarda hiyerarşinin muhafaza edileceği beklentisi oluşmuş, ancak bu beklenti malesef karşılanamamıştır.

Hekimler; aldıkları eğitim, üstlendikleri sorumluluk, meslek hastalıkları riski, devlet hizmet yükümlülüğü, stratejik personel olmaları gibi nedenlerle kamuda en üst düzeyde ücretlendirilmeleri gerekirken kamu işçisinin dahi altında maaşa mahkum edilmek istenmektedir. Ayrıca nöbet ücretlerinin trajikomik düzeylerde olması, gece ve gündüz mesailerinin eşit sayılması gibi adaletsizlikler de çözüm beklemektedir.

Maaş, mesai, nöbet gibi konularda çalışma yapılmasına ilişkin uyarı ve taleplerimiz kuruluşumuzdan bu yana defalarca dile getirilmiş, seçimden sonra da yoğun bir biçimde gündemde tutulmuştur. Ancak taleplerimiz görmezden gelinmeye devam etmekte olsa gerek ki açıklanan zamlarla karşılık bulmamıştır.

Aile Hekimliği cari gider ödemelerine yapılan artış asgari ücret, elektrik, doğalgaz gibi kalemlere yapılan zam oranlarının altında kalmıştır.

Memuru enflasyona ezdirmeme sözü gerçekleştirilmemiş, içi boş bir seçim vaadi olarak kalmıştır.

Ekonomideki sıkışmanın çözümünde fedakarlık yapması gereken sadece memurlar değildir. Ücrette de  fedakarlıkta da adaletli olunması gerekirken açıklanan zamlar adaleti tesis etmekten çok uzaktır.

Şiddet ve malpraktis sorunu halen çözüme kavuşturulmamıştır. Yöneticilerde liyakat sorunu ve çalışanlara mobbing gibi sorunlar görmezden gelinmeye devam etmektedir. Deprem bölgesinde hekim ve sağlık çalışanlarının barınma sorununun çözümünde adım atılmamış, asistan ve öğrencilerin sorunları halı altına süpürülmüştür.

Açıklanan zam sonrası, oransal olarak en düşük artışların hekimlere yapılması hekime verilen değeri açıkça ortaya koyan, bardağı taşıran son damla olmuştur. Seyyanen zamların maaş hiyerarşisinde bozulmaya neden olacağı, uyarılarımıza rağmen görmezden gelinmiştir.

Bu şartlar altında değerimizi yokluğumuzla hissettirmek zorunlu hale gelmiş ve yönetim kurulumuz 11 Temmuz 2023 Salı günü iş bırakma eylemi yapma kararı almıştır.

Kıymetli meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bir Yorum

 1. İşte kamu işçileri ile memurların zamlı maaşları arasındaki farklar
  Kamu İşçisi Devlet Memuru
  Özel Güvenlik 28.146 TL Polis Memuru 27.413 TL
  Hasta Bakıcı 29.415 TL Hemşire 24.159 TL
  Hizmetli 25.713 TL Hizmetli 20.419 TL
  Şoför 29.198 TL Katip 22.065 TL
  Mühendislerle Aynı

  Ortamda Çalışan İşçi 35.647 TL

  Mühendis 28.138 TL
  Kat Görevlisi 26.189 TL Öğretmen 22.424 TL
  Arşiv Görevlisi 27.348 TL Şef 22.060 TL
  Notlar: Tabloda bekar ve yeni başlayanlar baz alınmıştır.
  DEVLET MEMURLARI OLARAK İŞÇİDEN AZ MAAŞI KABUL ETMİYORUZ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat