Sendika

Hekim Birliği Sendikası: Hekimlik Meslek Kanunu İstiyoruz

Toplam 13 şubeye sahip olan Hekim Birliği Sendikası’nın İstanbul’da 7’ncisi açılan şubesinin açılışına ülkenin çeşitli yerlerinden gelen hekimler katılım gösterdi. Sendika’nın Türkiye’de her hekime ulaşmayı hatta bu kapsamdaki çalışmaların gitgide büyüyerek sürdürmeyi amaç edindiği açıklandı.

 “Hekimliğin; iktidar ya da bakan değişiklikleri ile değişen kuralları olsun istemiyoruz”

Balcı, “Biz sadece hekimler için değil, halkın sağlık hakkı için de uğraşıyoruz. Sendikanın kuruluş amacı sadece ‘biz hekimiz, hak ettiğimiz saygıyı verin’ değil, ‘halka hak ettiği sağlık hizmetini de verilsin’ diyedir. Hekimliğin; iktidar, bakan değişiklikleri ile değişen kuralları olsun istemiyoruz. Tıp bir bilimdir, biz bilimle yönetilen bir meslek grubu olduğumuz halde sürekli politika malzemesi yapılan her iktidara göre değişen, kanun ve yönetmelikle sürekli bir aşağı, bir yukarı getirilen meslek dalı haline geldik.

Hiçbir zaman hekimler olarak seçim yatırımı olmak istemiyoruz. Standartlarımız belli, olması gereken şeyler belli; halkın hastalığı, o hastalığa nasıl bir tedavi uygulanacağı belli ama sürekli  değişim mevcut. Bu değişim karşısında hekimler çok yıpranıyor. Özlük haklarımızın temel gelirimizin yüzde 80’ine denk gelecek şekilde tek kalem maaş olması, çalışma koşullarımızın ve halka sunulacak kaliteli hizmetle, bizimle beraber halkın yaşam standardının da iyileştirilmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Uygulanabilir bir hekimlik kanununa ihtiyaç duyduklarını ifade eden Balcı, konuya ilişkin şöyle konuştu:

 “Biz kimsenin rahatlayabileceği, şikayet edebileceği, memnuniyet ölçebileceği meslek grubu olmak istemiyor; işini şevkle yapan bir meslek grubu olmak istiyoruz. Hepimiz buraya bu istekle girdik; hiçbirimiz torbadan çıkmak istemiyoruz. Bir hekimlik kanunu olsun istiyoruz. Hakkımızı savunduğumuz için bizi suçlu duruma düşürecek kendi sınırlarımızı aşan taleplerimiz yok. Her talebimiz haklı ve hekimler için. O yüzden sınırları çizilmiş, net; kişiye göre ya da herhangi bir siyasi partiye göre değişmeyen uygulanabilir hekimlik kanunu istiyoruz.”

“Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ten ciddi bir çalışma ile çözüm üretmelerini bekliyoruz”

Deprem bölgesinde görev yapan asistan hekim arkadaşlarının sıkıntısını dile getiren Hekim Birliği Sendikası Basın ve Eğitimden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Diş Hekimi Özgür Öz şu sözleri kullandı:

“Sendika olarak ülke genelinde her geçen gün daha görünür oluyoruz. Hekimlerin sesi olmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda büyük bir felaket meydana geldi; orada kalan depremzede hekimlerimizin hala çok ciddi problemleri var. He ne kadar bunlarla ilgili talep oluşturup ilgili yerlere ulaştırsak da halen  bir sonuca ulaşamadı. Dün itibariyle oradaki asistan arkadaşlarımız bize ulaştı; ‘Bizi duyan var mı’ isimli bir klip hazırlamışlar. Asistanların eğitim hakları ciddi sekteye uğradı. Bununla ilgili çözüm üretmek için sorumluluk alan bir mekanizmada mevcut değil.

Bir an önce hayata tutunmaları adına isteklerinin karşılanması gerektiğini düşünüyoruz. İlerinin uzman hekimi olacak asistanların belli bir eğitim almaları gerekiyor. Eğitim alabilecek yerlere nakil olmaları gerekiyor. Bulundukları hastane Sağlık Bakanlığı’na bağlanırsa hem oradaki ücret adaletsizliği ortadan kalkacak hem de geçici  görevlendirmelerle atanan uzman hekimlerin açığı dolmuş olacak, bu şekilde  arkadaşlarımızın yaşadığı mağduriyette ortadan kalkmış olacak. Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ten ciddi bir çalışma ile çözüm üretmelerini bekliyoruz.”

“Asistan hekimlerin deprem bölgesine gönderilmesi mevzuata aykırı”

Devlet hizmet yükümlülüğü şu an bir sene gibi bir süreyi içerdiğini, ancak oradaki mevcut koşulların zorluğuna istinaden hekim birliği fikri kapsamında bu sürenin 180 güne indirilmesini talep ettiklerini ifade eden Öz, “Ayrıca bölgeye asistan hekim görevlendirildiği ile ilgili bilgiler ulaşıyor. Bu konunun mevzuata aykırılığı aşikardır.Bizim önerimiz 14 günü geçmeyen önceliğin gönüllü hekimlerden oluşturulduğu bir görevlendirme şekliyle sağlık sisteminde hizmet sunumunun  devam etmesidir” dedi.

“Hekimlik, devlet memuru sıfatına sokulmaya çalışılıyor”

Hekim Birliği Sendikası hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Operatör Dr. Çağlar Yıldırım da “Hekimler olarak Hekim Kanunu talep ediyoruz; şu an hekimlik kanununa değil 657 Devlet Memuru Kanununa tabiyiz. Hakim ve savcılar da devlet memurudur ve iki insan arasında hüküm verirler. Bizler de hastalıklar ile  insanlar arasında insanlar lehine hastaya hüküm veren kişileriz. Maalesef 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu ile hekimlik, devlet memuru sıfatına sokulmaya çalışılıyor. Stratejik personel olduğumuzu bakanlık kabul ediyor ancak sağlık memurları, hemşireler ile aynı yönetmelik ile atamaları yapılıyor. Bizim en büyük temennimiz hakim, savcılar gibi kanunumuzun da ayrı olmasını ve hekimlerle ilgili yönetmeliklerin ayrılmasını talep ediyoruz” söylemlerinde bulundu.

 “Sendikamız yurt genelinde hızla organize oluyor”

Hekim Birliği Sendikasının İstanbul şubesinin kurucu şubesinde başkanlık görevinde bulunan Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Muhammet Bayram ise “Birkaç ay içinde adımlarımızı hızlandırarak seçimli olağan genel kurul için bugün toplandık. Sendikamız yurt genelinde hızla organize oluyor ve kurumsallaşma adımlarını tamamlıyor. İstanbul şubemiz, seçimle olağan genel kurulunu yapan 7’nci şubemiz oldu. Oldukça heyecanlı hekimlerin yönetimde aday olduğu güzel bir seçim gerçekleştirdik. Önümüzdeki 3 yıllık süreç içinde ve daha ilerisinde Hekim Birliği Sendikası yönetimi ve üyeleri  hekimlerin  şartlarını daha iyi yerlere getirmek için çalışacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı. (Kaynak: DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat