Heimlich Manevrası Sayesinde Öğrencisinin Hayatını Kurtardı

Heimlich Manevrası Sayesinde Öğrencisinin Hayatını Kurtardı

Edinilen bilgi doğrultusunda, Müjgan-Serkan Karagöz Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencisi Hüseyin Kılıçdoğan, karnı acıkınca teneffüste kantinden tost aldı. Tostu yediği esnada soluk borusuna kaçıp tıkayan ekmek parçasıyla öğrenci panik yaşadı. Öğretmenler odasının kapısına yetişen öğrenci, boğazını tutarak öğretmenlerden yardım istedi.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görevini sürdüren Emre Atıcı, öğrencisinin boğazına bir şey kaçtığını fark edince aniden dışarı çıkarak Heimlich manevrası yaptı. Yapılan iki manevranın sonunda küçük çocuğun soluk borusunu tıkayan ekmek parçası çıktı. Kendine gelen ve sakinleşen Kılıçdoğan sınıfına geri döndü. Öğretmen Atıcı, gazetecilere yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, ilk yardımın önemini vurgulayarak, daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu sağlık eğitimine katıldığını belirtti.

Aldığı eğitimin yararlarını bugün gördüklerini söyleyen Atıcı, “Bakanlığımız bu konuda bizlere eğitim verdi. Geçen yılki eğitimimizde Heimlich manevrası anlatıldı. Eğitim sırasında bunları defalarca kez tekrarladık. Yani epey uzmanlaştığımızı söyleyebiliriz bu konuda. Hemen görünce olaya müdahale ettim ben de. Kesinlikle eğitim olmasaydı herhalde bugün yardım edemeyebilirdim. Yani bakakalabilirdim açıkçası. Eğitimin önemini anlamış olduk böylece” şeklinde konuştu.

Öğrenci Kılıçdoğan ise boğazına kaçan ekmeği kendi çabasıyla çıkartamayınca öğretmenlerinden yardım istediğini söyleyerek, “Öğretmenin beni kurtardı. Çok teşekkür ediyorum. Şimdi çok iyiyim.” ifadesinde bulundu.

Heimlich manevrası hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

Heimlich Manevrası Sayesinde Öğrencisinin Hayatını Kurtardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir