Gündem

Teröristle Fotoğraf Çekilen HDP’li Doktor Vekilin Milletvekilliği Düşürüldü

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, HDP’li Doktor Semra Güzel’in 2022 yılında Genel Kurul’a izinsiz veya özürsüz olarak katılamaması sebebiyle, Anayasa’nın 84. ve İçtüzük’ün 138. maddelerine göre Başkanlık Divanı’nın kararı ve TBMM Başkanlığı tezkeresi ile Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon raporunun oylamasının yapılacağını belirtti.

DOKTOR GÜZEL’İN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Doktor Semra Güzel‘in milletvekilliği, TBMM İçtüzüğü gereği üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 301’in üzerinde oyla düşürüldü. Genel Kuruldaki oylamaya katılan 372 milletvekilinden; 330 kabul, 42 ret oyu verildi.

Oylama sonrası TBMM Başkanvekili Bilgiç, Milletvekili Semra Güzel’in milletvekilliğinin düşürüldüğünü belirtti.

KARAR RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANDI

HDP Diyarbakır Milletvekili Doktor Semra Güzel‘in “devamsızlık” sebebiyle milletvekilliğinin düşürülmesine dair karar, Resmi Gazete’de bugün yayımlandı.

Resmi Gazete‘de yayımlanan karar neticesinde, “Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in 2022 yılında 5’i haziran ayında olmak üzere Genel Kurul’un 6 birleşimine özürsüz veya izinsiz katılmaması sebebiyle Anayasa’nın 84. ve İçtüzüğün 138. maddelerine göre milletvekilliğinin düşmesine dair Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon tarafından hazırlanan rapor, TBMM Genel Kurulu’nun 22 Aralık 2022 tarihli 43. birleşiminde kabul edilmiştir.” ifadeleri yer edindi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu