Gündem

Niğde’de Bir Hastanın Kafatasına Yapay Kemik Yerleştirildi

Bir kişinin kafatasına ihtiyacı olan kemik, 3D yazıcıda yapılarak hastanın kafasına başarılı bir operasyonla yerleştirildi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Yakup Çetinkaya, basına yaptığı açıklamada, 46 yaşındaki Gökhan Keskinkılıç‘ın eskiden yaşadığı bir kafa travmasına ilişkin beyin kanaması şikayetiyle hastaneye getirildiğini, hastaya Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Yakar ile Beyin ve Sinir Cerrahı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaya işlem yaptığını söyledi.

Yaşamaya devam etmesi ve beyinde oluşacak hasarları engellemek adına hastanın kafatası kemiğini çıkarıp yerine yapay kemik koyacaklarını ifade eden Uzman Dr. Yakup Çetinkaya şunları kaydetti:

Kafatası kemiği, yerine yerleştirilmek amacıyla hastanın karnında saklanıyor. Bu zaten bütün dünyada uygulanıyor. Yalnız bazen çeşitli sebeplerden dolayı bu saklanan kafatası kemiği küçülüyor ve eski yerine konamayacak hale geliyor. Bu durumda yapay kemikler oluşturuluyor.

Şimdiye kadar uygulanan yöntemler çok pahalı, titanyumdan yapılan malzemeler konuluyordu. Metil metakrilat adlı maddeden tamamıyla arkadaşlarımızın çalışmaları sonucu hastaya özel kemik oluşturularak kafatasına yerleştirildi. Hastamızın normal bir kozmetik görünüşe kavuşmasını sağladık.

Uzman Dr. Çetinkaya, hastanın yaşaması için gereken bütün çabayı gösterdikleri için hocalarına teşekkürü borç bildiğini aktardı.

Dr. Öğretim Üyesi İsmail Kaya da hastanın karnına yerleştirdikleri kemikte birkaç santim küçülme görüldüğünü anlattı.

“Yapay Kemik 200 Türk Lirasına Mal Oldu”

Kocaeli Üniversitesi’nde asistanlık yapan Enes Kesen ile yaptıkları bir toplantıyla Keskinkılıç‘ın tomografilerini kullanarak 3D yazıcıdan 200 Türk Lirasına mal olan bir yapay kemik ürettiklerini söyleyen Kaya, “Başarılı bir ameliyat oldu. Niğde’mize bu ameliyat yöntemini kazandırmış olduk. Bunu yapay bir kemikle uygun maliyetle SGK’ye hiçbir yük olmadan çok cüzi bir miktara yapmış olduk. Hastaların herhangi bir maddi kaybı olmadı, normal kemiğiyle bu kemik arasında hiçbir fark yok.” şeklinde konuştu.

Hasta da operasyondan sonra kendini iyi hissetiğini ve doktorlara çok teşekkür ettiğini söyledi.

Gökhan Keskinkılıç, “Yurt dışında vatandaş çare aramasın, Allah böyle doktorların Türkiye’de çoğalmasını nasip eylesin. Ameliyattan da çok memnunum. Personel çok ilgili ve şefkatli davrandı. Operasyonu gerçekleştiren bütün doktorlardan ve ekibinden, sağlık personelinden Allah razı olsun.” dedi.

niğde'de bir hastanın kafatasına yapay kemik yerleştirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat