Mevzuat

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Hastanelerde Uzaktan Hasta Değerlendirme Hizmeti Başlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 21 Nisan 2024 Tarihli ve 32524 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı. Buna göre; hastanelerde uzaktan hasta değerlendirme hizmeti başlıyor.

Sağlık Uygulama Tebliği Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle değiştirildi. Yayımlanan yeni düzenleme şu şekildedir; “MADDE 3- Aynı tebliğin 2.1.1 numaralı maddesine aşağıdaki alt madde eklenmiştir. “2.1.1.B – Uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetleri (1) Sağlık Bakanlığınca yayımlanan “Uzaktan Sağlık Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmelik ” doğrultusunda Sağlık Bakanlığı denetiminde, MHR.S’ den randevu almış ve “Uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetleri” nin takip ve kontrolünü (kimlik doğrulama, kişisel verilerin korunması vb.) yapmak üzere oluşturulmuş olan sistem tarafından Kuruma bildirilen kişilere; Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucuları bünyesinde polikliniklerde mesai saatleri içinde uzman hekimler tarafından, uzaktan sağlık hizmetinin elverdiği ölçüde muayene, tetkik sonuçlarının, klinik bulguların değerlendirilmesi, izlenmesi, tedavi ve ilaç yönetimi yapılması, teşhis edilmiş olan kronik hastalık kontrolü, e-reçete ve e-rapor düzenlenmesi olarak verilen sesli ve görüntülü sağlık hizmetleridir.”

Söz konusu yeni düzenlemeye göre, MHRS’den randevu almış hastalara, uzman hekimler tarafından uzaktan sağlık hasta değerlendirme hizmeti verilebilecek. Sistemi Sağlık Bakanlığı kuracak. Sesli ve görüntülü sağlık hizmeti sunulacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeyi görmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu