Gündem

Hastane Randevu Sisteminde Yaşanan Sıkıntılara Yönelik Açıklama

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, “Randevu sistemimiz 2010’lı yıllarda başlayıp devam eden bir sistem. Bizce çok medeni bir sistem. Özellikle kovid döneminde iki yıllık süreçte randevu harici hasta alınmadığı noktasından sonra tekrar randevu harici hastalar da gelebilir, dediğimiz durumda insanlarımızın adaptasyonunda sorunlar yaşadık. Daha önceden hiç randevu almadan ki; sistem varken yüzde 10 -15 kullanılan bir sistemden bahsediyoruz hastane randevu almadan gelen insanlarımız şimdi randevu almadan gelmeme dürtüsüne büründü” dedi.

Sistem üzerinden randevu alamayanların sabahleyin hastaneye gelerek ilgili hekime yüzde 85 muayene olma ihtimali bulunduğunu kaydeden Usta, “Biz şunu diyoruz; hastane randevu sistemimiz bir hekime günlük maksimum 40 hasta açabiliyor, 10 dakikada bir hizmet verebilme amacıyla. Onun dışında hekimlerimizin birçoğu randevu sisteminden sonra da ayaktan gelen diğer hastalara da bakabilme durumunda oluyorlar özveride bulunuyorlar.

Dolayısıyla bizim insanımızın randevu alamadığı takdirde yine sabahleyin gelip ilgili hekimden muayene olma talebiyle birlikte yüzde 80-85 oranında muayene olma ihtimalleri var. Yine de hasta acil sıkıntılı bir durumsa idarecilerimizden destek alarak sorununu giderebilme imkânına sahip. Dolayısıyla randevu sisteminin insanların yüzde 60-70’ne rahat muayene etme imkânını verdiğini unutmamak gerekiyor” diye konuştu.

MHRS randevu sisteminin oldukça memnuniyet verici olduğunu ifade eden Usta, “Aslında randevu sistemi haricinde gelmelerde de öncelikle insanların aile hekimlerine gidip aile hekiminden kontrollerini olup gerekiyorsa uzmana gitme yoluna gitseler birçok sorun kendiliğinden çözülecektir. MHRS sistemi randevu sistemi oldukça memnuniyet verici ve insanlarımızın yüzde 60’ını 70’ni medeni bir şekilde muayene ettirebilme imkânını bize veriyor.

Dolayısıyla desteklenmesi gerekiyor. Vatandaşımız hastane randevusunda sıra bulamıyorsa ilgili hastanelerimize giderek hekimlerimizden ya da idarecilerimizden destek alabilirler. Daha önceden hiç kullanmadığı bir sistemi şu an yüzde 95 yüzde 100 oranında kullanıyor insanımız. Bu da aslında bizim iyi yönümüz rahat yönümüz avantajlı yönümüz. Buna da saygı duymamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum

  1. 1 aydır covid aşı randevusu almaya çalışıyorum sisteme bişeleri yanlış girmiş ilçe sağlık 184 ü defalarca aradım dosya oluşturdu hiç bir değişiklik yok halen aşıya hakkınız yok diyor. Kimliksiz mülteciler bilr aşı oluyor yolda 1milyon liradan çok vergi ödüyorum aşı randevusu alamıyorum.

  2. Hekimden destek alarak diyorsunuz.Peki hekimin destek verecek zamanı yoksa bu açıklamayı okuyan vatandaş hekime sorun cıkarmazmı?Oda beni ilgilendirmez ben şirinliğimi yaparım ,topu hekime atarım diyornuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat